Mikołaj Rychlik
Mikołaj Rychlik herbu Wręby (zm. po 1459) był dworzaninem królewskim, który podawał się za króla Władysława Warneńczyka. Pochodził z rodziny przybyłej na ziemię przemyską z Rusi, będąc synem Macieja, dziedzica Krukienic, spokrewnionego z biskupem prawosławnym Eliaszem.
Rychlik po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1429 roku, prowadząc transakcje nieruchomościami w Przemyślu. Od 1431 roku był dworzaninem Władysława Jagiełły, a po śmierci króla w 1434 roku zarządzał rodzinnymi Krukienicami. Wspólnie z bratem uposażył tamtejszy kościół parafialny i uzyskał dla Krukienic prawa miejskie przed 1439 rokiem. W swoim życiu prowadził liczne procesy sądowe oraz dzierżył kilka wsi królewskich.
Około 1439 roku został dworzaninem Władysława Warneńczyka, towarzysząc mu w kampaniach wojennych, w tym w bitwie pod Warną w 1444 roku. Po tej bitwie przez kilkanaście lat nie było żadnych informacji na temat Rychlika. W 1459 roku pojawił się w Poznaniu, gdzie twierdził, że jest ocalałym królem Władysławem. Został jednak rozpoznany przez wojewodę poznańskiego Łukasza Górkę, który znał go z czasów dworskich.
Górka zamierzał skazać Rychlika na śmierć, lecz dzięki sprzeciwowi innych dostojników sprawa trafiła do sejm walnego. Mimo potwierdzenia oszustwa przez królową matkę Zofię, sejm nie wymierzył kary śmierci, a Rychlik spędził resztę życia w więzieniu.
Rodzina
Mikołaj Rychlik był żonaty z Gertrudą z Mzurowskich, córką stolnika przemyskiego Jana. Miał syna Jana oraz córki: Fennę, żonę Piotra Chynowskiego, oraz Jadwigę, żonę Aleksandra Drohojowskiego.
Podsumowanie
- Mikołaj Rychlik herbu Wręby, dworzanin królewski
- Podawał się za króla Władysława Warneńczyka
- Pochodził z rodziny z Rusi, syn Macieja
- Pierwsza wzmianka w 1429 roku
- Dwornik Jagiełły i Warneńczyka
- Przebywał w więzieniu po oszustwie w 1459 roku
- Żonaty z Gertrudą, miał syna i dwie córki