Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Metodyzm

Chcę dodać własny artykuł

Metodyzm: Wprowadzenie

Metodyzm to nurt chrześcijaństwa, który zainicjowano jako ruch ożywienia w Kościele anglikańskim, pod kierunkiem Johna Wesleya i jego brata Charlesa. Początkowo nazwę „metodyzm” nadano z ironią przez jego przeciwników, jednak zwolennicy Wesleya przyjęli ją z dumą. Wesley skupiał się na praktykowaniu życia chrześcijańskiego, podkreślając zbawienie przez wiarę, a nie rytuały.

Wspólnota Metodystyczna

Obecnie Kościoły metodystyczne zrzeszają około 80,5 miliona wiernych w 133 krajach, przy czym największa społeczność znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W Polsce istnieje Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, założony w 1922 roku, liczący około 4,5 tysiąca wiernych.

Doktryna i praktyka

Metodyzm łączy elementy protestantyzmu z Kościołami wolnymi. Podstawą doktrynalną są zarówno Biblia, jak i pisma Johna Wesleya. Kluczowe aspekty doktryny metodyzmu to:

  • usprawiedliwienie
  • odrodzenie
  • łaska Ducha
  • uświęcenie

W doktrynie arminianizmu metodyści odrzucają predestynację, kładąc nacisk na osobistą drogę do zbawienia. Ruch ten rozwijał się dzięki intensywnej działalności ewangelizacyjnej, w tym zgromadzeniom obozowym i innym formom aktywności poza tradycyjnymi miejscami kultu.

25 Artykułów Wiary

Metodyzm opiera się na 25 Artykułach Wiary, które zostały przyjęte w 1784 roku, z dodatkowymi artykułami zaakceptowanymi w 1939 roku. Ostatnie dwa artykuły dotyczą obowiązków chrześcijan względem władz.

Metodyzm w Polsce

Metodyzm dotarł do Polski w okresie międzywojennym, z pierwszymi zborami w Warszawie, Katowicach i innych miastach. W 1920 roku powstała Misja Metodystów, która w 1990 roku zmieniła nazwę na Kościół Ewangelicko-Metodystyczny. Obecnie kościół dzieli się na cztery okręgi administracyjne i ma około 50 zborów. Zwierzchnikiem Kościoła jest Superintendent Naczelny ks. Andrzej Malicki.