Medal Uszakowa
Medal Uszakowa jest radzieckim i rosyjskim odznaczeniem wojskowym, ustanowionym 3 marca 1944 roku na mocy dekretu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Jego celem było nagradzanie marynarzy, żołnierzy, podoficerów oraz chorążych Floty Wojennej i morskich jednostek ochrony granic za męstwo i odwagę podczas walk oraz w czasie pokoju na morzu.
Historia
Medal został wprowadzony w celu uhonorowania żołnierzy za ich zasługi w obronie socjalistycznej Ojczyzny. Został odnowiony przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej 2 marca 1994 roku.
Zasady nadawania
Medal Uszakowa przyznawany był za osobiste męstwo i odwagę w następujących sytuacjach:
- W bojach z wrogami socjalistycznej Ojczyzny na morzu.
- Przy obronie morskiej granicy ZSRR.
- W trakcie wypełniania żołnierskich obowiązków w warunkach zagrożenia życia.
W czasie II wojny światowej przyznano około 14 tysięcy tych medali, a do 1 stycznia 1995 roku łączna liczba wyniosła 16 080.
Opis odznaki
Medal wykonany jest ze srebra i ma średnicę 36 mm. Awers przedstawia wizerunek admirała Uszakowa, z napisem ADMIRAŁ USZAKOW w górnej części oraz wieńcem laurowym w dolnej. Medal jest umieszczony na kotwicy, która stanowi zawieszenie. Rewers medalu jest gładki.
Medal jest zawieszony na metalowej baretce pokrytej niebieską wstążką z dwoma wąskimi paskami granatowym i białym. Na baretce znajduje się miniaturowy łańcuch kotwiczny.