„`html
Maria Matylda Krzesińska
Maria Matylda Krzesińska, po mężu księżna Maria Romanowska-Krasińska, była polsko-rosyjską tancerką i pedagogiem tańca, urodzoną 31 sierpnia 1872 roku w Ligowie. Zmarła 6 grudnia 1971 roku w Paryżu. Od 1890 roku występowała w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, gdzie zdobyła tytuł primaballerina assoluta (1896–1917), jako druga tancerka w historii baletu.
Życiorys
Dzieciństwo
Matylda była najmłodszą córką Feliksa Krzesińskiego, tancerza charakterystycznego w rosyjskim balecie cesarskim. Regularną naukę tańca rozpoczęła w 1880 roku w Cesarskiej Szkole Teatralnej, a po ukończeniu szkoły w 1890 roku dołączyła do baletu Teatrów Cesarskich.
Znajomość z carewiczem Mikołajem
Matylda miała bliską relację z carewiczem Mikołajem, która zakończyła się w 1894 roku, gdy zaręczył się z księżniczką Alicją Heską. Otrzymała od niego dom i odszkodowanie, a ich związek znacznie wpłynął na jej karierę artystyczną. Później miała również związki z innymi członkami rodziny Romanowów.
Ważniejsze dokonania
- Występy w baletach takich jak Przebudzenie Flory, Esmeralda, Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów.
- Współpraca z wybitnymi choreografami, takimi jak Marius Petipa i Michaił Fokin.
- Gościnne występy w Teatrach w Warszawie, Paryżu oraz z Baletami Rosyjskimi Siergieja Diagilewa w Londynie i Wiedniu.
Po rewolucji
Po rewolucji w 1917 roku Matylda opuściła Petersburg i w 1920 roku osiedliła się w Paryżu. W 1921 roku poślubiła wielkiego księcia Andrzeja Władimirowicza, który uznał jej syna za swojego.
Inspiracje i nawiązania
Legenda Matyldy Krzesińskiej inspirowała wielu twórców sztuki. Jej życie stało się tematem sztuk teatralnych, filmów oraz operetek, a także współczesnych melodramatów. W 2017 roku jej postać została przedstawiona w nowej inscenizacji Jeziora łabędziego.
Przypisy
Matylda Krzesińska to ikona baletu, której życie i kariera wciąż fascynują i inspirują artystów na całym świecie.
„`