Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Masów

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Masów

Masów, znany również jako Massow, to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Łubniany. Miejscowość znajduje się 12 km na północny wschód od Opola i zajmuje powierzchnię 230 ha, z czego 4% pokrywają lasy. Na dzień 2002 roku populacja wsi wynosiła 324 mieszkańców.

Administracja

Masów jest samodzielnym sołectwem, administracyjnie podlegającym gminie Łubniany. W wyborach do Rady gminy współtworzy z Łubnianami wspólny okręg wyborczy. W historii miejscowość była związana z Opolem, będąc częścią powiatu opolskiego od 1815 roku do końca II wojny światowej.

Infrastruktura społeczna

Najbliższe ośrodki zdrowia oraz apteka znajdują się w Łubnianach. Mieszkańcy korzystają z usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalu w Ozimku. OSP Łubniany jest najbliższą jednostką straży pożarnej, a Masów podlega pod Komendę Miejską Policji w Opolu. Uczniowie uczęszczają do szkoły podstawowej w Łubnianach, a następnie do gimnazjum w Biadaczu.

Infrastruktura ekonomiczna

Masów jest zelektryfikowany, telefonizowany i zwodociągowany. Główne usługi energetyczne świadczy Tauron, a telekomunikacyjne – Telekomunikacja Polska. Miejscowość korzysta z wodociągu grupowego „Północ”, którego źródło znajduje się w Niwie.

Komunikacja

Przez Masów przebiegają dwie drogi powiatowe oraz dwie gminne. Miejscowość znajduje się na Rowerowym Szlaku Drewnianych Kościołów, a jej historia sięga czasów kolonizacji fryderycjańskiej. W 1939 roku Masów został włączony do Łubnian, a w 1948 roku nadano mu polską nazwę.

Zabytki

  • Neogotycka kapliczka z barokowo-ludową rzeźbą Matki Bożej i ludową rzeźbą Jana Nepomucena z XIX wieku.

Bibliografia

  • Informator „Gmina Łubniany – Dożynki ’94”
  • Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian, „Katalog zabytków sztuki w Polsce”, tom VII
  • Madeja Józef, „Powiat opolski. Szkice monograficzne”
  • Rospond Stanisław, „Słownik etymologiczny nazw geograficznych Śląska”
  • „Leksykon Polactwa w Niemczech”

„`