„`html
Marklowice Górne
Marklowice Górne (cz. Horní Marklovice, niem. Ober-Marklowitz) to wieś sołecka w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Zebrzydowice, nad rzeką Pietrówką. Powierzchnia sołectwa wynosi 464 ha, a liczba mieszkańców to 1018, co przekłada się na gęstość zaludnienia 219,4 os./km².
Historia
Marklowice Górne po raz pierwszy wzmiankowane były w łacińskim dokumencie z około 1305 roku, związanym z biskupstwem wrocławskim. Wieś powstała w wyniku akcji osadniczej na terenie Górnego Śląska.
W XVII wieku Marklowice Górne i Dolne stały się odrębnymi miejscowościami, które ponownie połączono administracyjnie pod koniec XIX wieku. W XVIII wieku wieś posiadała zamek, folwark oraz browar. W 1811 roku wybuchł bunt chłopski przeciwko pańszczyźnie.
W 1919 roku, po podziale administracyjnym, część Marklowic Dolnych trafiła do Czechosłowacji, zaś Marklowice Górne pozostały w Polsce. Granice te zatwierdzono w 1920 roku. Po II wojnie światowej przywrócono wcześniejsze granice.
W latach 1975–1998 Marklowice Górne znajdowały się w województwie katowickim, a przejście graniczne Marklowice Górne – Dolní Marklovice funkcjonowało do 2007 roku, gdy Polska przystąpiła do strefy Schengen.
Religia
W Marklowicach Górnych działalność duszpasterską prowadzi Kościół Rzymskokatolicki, parafia pw. św. Jozafata Kuncewicza.
Turystyka
W okolicy znajdują się różne trasy rowerowe i szlaki krajoznawcze, w tym:
- czerwona trasa rowerowa nr 24 (Pętla Euroregionu Śląsk Cieszyński)
- żółta trasa rowerowa nr 271 – Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice (28 km)
- Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (35,90 km)
- Szlak Zamków nad Piotrówką (25 km)
Galeria
W miejscowości znajdują się obiekty takie jak:
- Kościół parafialny pw. św. Jozafata Kuncewicza
- Remiza OSP Marklowice Górne
- Dawna Szkoła Jubileuszowa z 1900 roku
- Krzyż przydrożny i figura św. Jana Nepomucena
- Pomnik poległym podczas II wojny światowej
„`