Manfred Kridl – Życiorys
Manfred Kridl, urodzony 11 października 1882 roku we Lwowie, był polskim historykiem literatury. Pochodził z rodziny czeskiej, a jego edukacja rozpoczęła się na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie studiował polonistykę i romanistykę. Kridl kontynuował naukę w Fryburgu i Paryżu, koncentrując się na literaturze XIX wieku, szczególnie romantyzmie.
W 1909 roku uzyskał doktorat, a w 1911 roku został członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej, a po wojnie rozpoczął pracę w szkolnictwie publicznym, wykładając na Wszechnicy Polskiej. W 1921 roku habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim, a jego praca habilitacyjna ukazała się w 1925 roku.
Kridl był autorem podręcznika „Literatura polska w. XIX”, wydawanego w latach 1925-1933. W 1929 roku objął katedrę slawistyki na uniwersytecie w Brukseli, a następnie pracował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, gdzie stworzył serię wydawniczą „Z zagadnień poetyki”. Był również zaangażowany w działalność polityczną jako przewodniczący Klubu Demokratycznego w Wilnie.
W 1940 roku, po wybuchu II wojny światowej, wyjechał do Brukseli, a następnie do USA. W 1945 roku opublikował „Literaturę polską na tle rozwoju kultury”. Pracował w Smith College, a od 1948 roku na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jego prace budziły kontrowersje w Polonii amerykańskiej z powodu finansowania katedry przez rząd polski. Zmarł 4 lutego 1957 roku w Nowym Jorku.
Dzieła
- Mickiewicz i Lamennais. Studium porównawcze
- Antagonizm wieszczów. Rzecz o stosunku Słowackiego do Mickiewicza
- Główne prądy literatury europejskie. Klasycyzm, romantyzm, epoka poromantyczna
- Wstęp do badań nad dziełem literackim
- Literatura polska na tle rozwoju kultury
- A Survey of Polish Literature and Culture
Prace o Kridlu
- (Prace i analizy dotyczące dorobku Kridla)
Przypisy
Kridl był również członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz wykładowcą na Uniwersytecie Latającym i Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Po jego śmierci Uniwersytet Columbia zlikwidował katedrę literatury polskiej.