Maksymilian III Habsburg
Maksymilian III Habsburg (1558-1618) był arcyksięciem oraz wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Pochodził z austriackiej linii dynastii Habsburgów jako syn cesarza Maksymiliana II i Marii Hiszpańskiej. Był bratem Rudolfa II i Macieja Habsburgów.
Życiorys
Młodość
Maksymilian spędził dzieciństwo na dworze cesarskim w Wiedniu, przygotowywany do stanu duchownego. W latach 80. XVI wieku został wyznaczony na przyszłego zwierzchnika Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny w Jerozolimie. W 1585 roku przyjął święcenia i został koadiutorem Henryka von Bobenhausena.
Koadiutor wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego
Po objęciu funkcji koadiutora stał się de facto zwierzchnikiem zakonu, ignorując Henryka von Bobenhausena, którego odsunął od administracji.
Pretendent do tronu polskiego
W 1586 roku po śmierci Stefana Batorego, Maksymilian był jednym z kandydatów do tronu polskiego. W 1587 roku rywalizował z Zygmuntem Wazą. Po nieudanej próbie zdobycia Krakowa i klęsce w bitwie pod Byczyną, został wzięty do niewoli przez Jana Zamoyskiego, z którego rąk odzyskał wolność w 1589 roku, nie zrzekając się jednak tytułu króla polskiego.
Wielki mistrz zakonu krzyżackiego
Po powrocie z Polski zajął się reformą zakonu. W 1590 roku objął oficjalnie urząd wielkiego mistrza. Jako regent Styrii brał udział w działaniach wojennych przeciwko Imperium Osmańskiemu, ale nie odniósł znaczących zwycięstw. W 1606 roku przeprowadził reformy zgromadzenia krzyżackiego, a w 1612 roku objął regencję w Tyrolu.
Polityka wewnętrzna Habsburgów
Maksymilian angażował się w politykę wewnętrzną, dążąc do kompromisu między katolikami a protestantami. W 1617 i 1618 roku wspierał wybór Ferdynanda II na króla Czech i Węgier oraz przyczynił się do aresztowania kardynała Khlesla.
Dodatkowe informacje
- W 1587 roku otrzymał od papieża Sykstusa V miecz poświęcany, co świadczyło o sympatii Stolicy Apostolskiej dla Habsburgów.
- Korona arcyksiążęca Maksymiliana III Habsburga znajduje się w opactwie Klosterneuburg.
Bibliografia
Brak dostępnej bibliografii.
Linki zewnętrzne
[https://archive.ph/20070811000417/http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/index,Maksymilian_III_Habsburg,cid,1965.htm Polska.pl]