Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Lukan

Marcus Annaeus Lucanus

Marcus Annaeus Lucanus, znany jako Lukan, był rzymskim poetą, który żył w latach 39-65. Urodził się w Kordowie, na obszarze dzisiejszej Hiszpanii. Był bratanek Seneki Młodszego oraz wnuk Seneki Starszego. Poza swoją twórczością, Lukan zapisał się w historii jako ofiara politycznych intryg, zmuszony do samobójstwa za udział w spisku przeciwko cesarzowi Neronowi.

Reklama

Twórczość

Najważniejszym dziełem Lukana jest niedokończona epopeja Pharsalia, która składa się z 10 ksiąg. Utwór opisuje wojnę domową między Pompejuszem a Cezarem, kończąc się klęską Pompejusza pod Farsalos w 48 roku p.n.e. Pharsalia jest również znana pod alternatywnym tytułem Bellum civile lub De bello civili.

W dziele tym znajduje się słynny zwrot ferro et igni (ogniem i mieczem), odnoszący się do strategii Cezara, który wolał podbijać kraje przeciwników niż zajmować je bez walki. Ten zwrot zainspirował Henryka Sienkiewicza do nadania mu tytułu pierwszej części jego Trylogii.

Reklama

Tłumaczenia

Utwór Pharsalia został przetłumaczony przez kilku autorów, w tym:

  • Wojciech Stanisław Chrościński (1690), który napisał także Kontynuację (1693)
  • Jan Alan Bardziński (1691)
  • Mieczysław Brożek (1994)

Lukan występuje także jako postać w powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza, co podkreśla jego znaczenie w literaturze i kulturze.

Reklama

Linki zewnętrzne

Reklama