Literatura bułgarska
Literatura bułgarska odnosi się do piśmiennictwa tworzonego w języku bułgarskim od wczesnego średniowiecza, obejmującego także teksty protobułgarskie pisane po grecku.
Średniowiecze
W okresie panowania chanów protobułgarskich (VII–IX wiek) powstały inskrypcje protobułgarskie, które są uznawane za wczesne teksty literackie. W drugiej połowie IX wieku dzięki pracy Konstantyna Cyryla i Metodego rozwija się bułgarska literatura, a w miastach Presław i Ochryda pojawiają się ważne ośrodki piśmiennictwa, gdzie tworzono przekłady ksiąg cerkiewnych i oryginalne dzieła.
- Najważniejsi twórcy tego okresu: Konstantyn Presławski, Kliment Ochrydzki, Czernorizcza Chrabrego.
Po podboju przez Bizancjum w 1018 r. literatura bułgarska przeżywa kryzys, jednak odrodzenie następuje u schyłku XII wieku z powstaniem tyrnowskiej szkoły piśmiennictwa.
XIV–XVIII w.
Podbój turecki (1396) miał negatywny wpływ na rozwój literatury. Tematyka religijna dominowała, a twórczość świecka była rzadkością. W XVI wieku pojawiły się nowe hagiografie, natomiast w XVII i XVIII wieku rozwijano damaskiny jako zbioru różnorodnych tekstów.
Odrodzenie narodowe (1762–1878)
W XVIII wieku wzrosła narodowa świadomość Bułgarów. Kluczowe dzieła tego okresu to Słowianobułgarska historia Paisjusza Chilendarskiego oraz Kiriakodromion Sofroniusza Wraczanskiego. Rozwijała się także świecka literatura, a wiersze i proza inspirowały się folklorem.
Literatura (1878–1918)
Po odzyskaniu niepodległości nastąpił rozwój realistycznej poezji i prozy, z głównym nurtem reprezentowanym przez Iwana Wazowa. Przeciwstawiali mu się moderniści, którzy dążyli do nowoczesności w literaturze.
Okres międzywojenny (1918–1944)
W latach 20. XX wieku pojawił się nurt ekspresjonistyczny, a także diabolizm. Literatura zaangażowana podejmowała tematy społeczne i rewolucyjne, a wśród autorów wyróżniali się Christo Smirnenski i Nikoła Wapcarow.
Okres powojenny (1944–1989)
Po 1944 roku literatura stała się narzędziem propagandy socjalistycznej, ograniczającą wolność twórczości. Mimo to, niektórzy pisarze, jak Emil Stanew, tworzyli dzieła wyłamujące się z tego nurtu.
Literatura przełomu wieków
- Georgi Gospodinow
- Ani Iłkow
- Emił Andreew
- Wiktor Paskow
- Teodora Dimowa
- Alek Popow
- Milen Ruskow
Grupy i kierunki literackie
- Literatura wrześniowa – lewicowy nurt z lat 20. XX wieku.
- Myśl – modernistyczna grupa literacka.
- Robotniczy Front Literacki – lewicowe ugrupowanie literackie z lat 1929–1934.
Bibliografia
Ważne źródła to prace H. Czajki, P. Dinekowa oraz T. Dąbek-Wirgowej dotyczące historii literatury bułgarskiej.