„`html
Leszno
Leszno to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Leszno. Miejscowość, mimo charakteru małego miasteczka, nie posiada praw miejskich. Usytuowana jest przy południowej granicy Kampinoskiego Parku Narodowego.
Położenie
Wieś leży przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 580 i nr 579. Do Leszna można dojechać linią autobusową ZTM 719 z Warszawy.
Historia
Początki
Osadnictwo w rejonie Leszna datowane jest na 1400–1200 p.n.e. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1423 roku. W XVIII wieku Łuszczewscy wznoszą pałac, a parafia leszneńska rozwija się, posiadając kościół i szkołę.
Pod zaborami
W 1821 roku powstał nowy cmentarz, a w 1849 roku rozpoczęto budowę cukrowni Michałów. W drugiej połowie XIX wieku Leszno zyskuje na znaczeniu, zatrudniając w cukrowni 500 pracowników. Nowy kościół neogotycki został poświęcony w 1898 roku.
II wojna światowa
W 1939 roku Leszno zostało zniszczone przez Niemców, tracąc około 75% zabudowy. Po wojnie, w 1945 roku, miało miejsce wyzwolenie spod okupacji.
Okres współczesny
W 1945 roku rozpoczęto pierwszą powojenną kampanię cukrowniczą. W latach późniejszych miały miejsce istotne zmiany, takie jak upaństwowienie majątków i otwarcie różnych instytucji, w tym Ośrodka Zdrowia i Szkoły Cyrkowej.
Religia
Na terenie Leszna funkcjonują cztery związki wyznaniowe, w tym Kościół Rzymskokatolicki oraz różne kościoły mariawickie i Świadków Jehowy.
Zabytki i atrakcje turystyczne
- Barokowy pałac Łuszczewskich
- Neogotycki kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela
- Park Karpinek z pomnikami przyrody
Honorowi obywatele
- Joanna Pajkowska – żeglarka, kapitan jachtowy
- Robert Lewandowski – piłkarz, zawodnik FC Barcelona
- Edmund Waleriańczyk – chemik, autor książek o historii Leszna
Linki zewnętrzne
„`