Grzybieniowate
Grzybieniowate (Nymphaeaceae) to rodzina hydrofitów z rzędu grzybieniowców (Nymphaeales). Obejmuje około 58 gatunków, które występują w słodkowodnych zbiornikach na całym świecie. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych rodzin wczesnych okrytonasiennych. Jedynym przedstawicielem, który nie rośnie w zbiornikach, jest Nymphaea thermarum, występujący pierwotnie w Rwandzie, lecz obecnie zachowany jedynie w ogrodach botanicznych.
Morfologia
Rośliny z rodziny grzybieniowatych charakteryzują się grubym kłączem, które rośnie na dnie zbiornika. Z kłącza wyrastają długoogonkowe liście oraz pojedyncze kwiaty umieszczone na długich szypułkach. Kłącza są zazwyczaj pełzające, z wyjątkiem rodzaju grążel, gdzie są krótkie i wzniesione.
Klasyfikacja
Dawniej rodzaj lotos (Nelumbo) klasyfikowano w obrębie rodziny grzybieniowatych, jednak obecnie należy on do odrębnej rodziny lotosowatych (Nelumbonaceae). W systemie APG II (2003) podrodzina Cabomboideae była opcjonalnie włączana do grzybieniowatych, natomiast w późniejszych systemach (APG III z 2009 i APG IV z 2016) uznawana jest za odrębną rodzinę pływcowatych (Cabombaceae).
Analizy filogenezy wskazują na skomplikowaną pozycję rodzajów rozłożnia (Euryale) i wiktoria (Victoria), które bywają klasyfikowane w obrębie rodzaju Nymphaea. W niektórych koncepcjach cała grupa Nymphaea–Euryale–Victoria łączona jest jako Nymphaea sensu lato.