Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Las Nadodrzański

Las Nadodrzański

Las Nadodrzański (niem. Oderwald) to rozległy kompleks leśny, który znajduje się w pobliżu Odry, stanowiący ważne miejsce rekreacji dla mieszkańców Zielonej Góry.

Historia

Początki starania o pozyskanie lasu sięgają 1409 roku, kiedy zakupiono wieś Zawada. Ostatecznie w 1429 roku nabyto ostatnie fragmenty lasu, a całością zarządzał nadleśniczy z Krępy. Najsłynniejszym z nich był Otto Mülsch, który pełnił tę funkcję w latach 1900–1920. Dzięki jego staraniom miasto zainwestowało w rozwój infrastruktury leśnej i drzewostanu.

Flora i fauna

Las Nadodrzański charakteryzował się bogatym drzewostanem, w którym dominował dąb. W początkach XX wieku pozyskiwanie drewna przynosiło znaczne dochody dla miasta. W lasach żyły różnorodne gatunki zwierząt, w tym:

  • borsuki
  • lisy
  • kuny
  • tchórze

Wśród ptaków można było spotkać jastrzębie, kanie, myszołowy, krogulce i sokoły.

Funkcje rekreacyjne

Na początku XIX wieku, po uregulowaniu koryta Odry, las zyskał funkcje rekreacyjne. W Krępie powstała restauracja znana jako Oderwald Etablissement. Utworzono liczne ścieżki spacerowe, miejsca wypoczynku oraz kąpieliska, a także infrastrukturę turystyczną, w tym hotele i wypożyczalnie sprzętu pływającego.

Wydarzenia historyczne

Jednym z ważniejszych wydarzeń był jubileusz 500-lecia posiadania lasów nadodrzańskich, obchodzony 22 i 23 czerwca 1929 roku w Zielonej Górze.

Obecny stan

Obecnie Las Nadodrzański nie jest już tak tętniący życiem jak przed wojną; wiele budynków zostało zniszczonych przez żołnierzy radzieckich w 1945 roku. Dziś miejsce to, zarządzane przez Nadleśnictwo Zielona Góra, przyciąga rowerzystów, wędkarzy i grzybiarzy.

W 1955 roku urzędowo wprowadzono nazwę Nadodrzański Las, zastępując niemiecką nazwę Grünberger Oderwald.