Dzisiaj jest 17 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Charles Manson

Chcę dodać własny artykuł

Charles Manson

Charles Milles Manson (ur. 12 listopada 1934, zm. 19 listopada 2017) był amerykańskim przestępcą i przywódcą sekty religijnej „Rodzina”. Jego działania kryminalne, szczególnie w latach 60-tych, stały się jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii kryminologii.

Życiorys

Manson urodził się w Cincinnati jako syn młodej matki, Kathleen Maddox. Po rozwodzie matki, trafił do rodziny zastępczej w Zachodniej Wirginii, gdzie miał trudności z adaptacją i edukację zakończył na siódmej klasie. W młodości wielokrotnie trafiał do zakładów poprawczych i więzień za drobne przestępstwa. W 1960 roku został skazany na siedem lat pozbawienia wolności za stręczycielstwo.

Grupa religijna „Rodzina”

Po wyjściu z więzienia w 1967 roku, Manson założył sekty „Rodzina”, która koncentrowała się na apokaliptycznych przepowiedniach i wierzeniach w nadchodzący Armagedon. Manson manipulował swoimi zwolennikami, przekonując ich do działania w imię swoich wizji.

Morderstwo w willi Polańskiego

W nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku, na polecenie Mansona, członkowie „Rodziny” dokonali brutalnego morderstwa w willi Romana Polańskiego w Beverly Hills. Ofiarami byli m.in. Sharon Tate, będąca w ciąży, oraz jej goście. Zbrodnia wstrząsnęła opinią publiczną i uczyniła Mansona jednym z najbardziej znanych przestępców w historii. Proces zakończył się w styczniu 1971 roku, skazując sprawców na dożywocie.

Muzyka

Manson próbował swoich sił w muzyce, nagrywając kilka albumów w więzieniu, jednak jego twórczość nie zdobyła większego uznania. Debiutancki album, Lie: The Love and Terror Cult, miał na celu zebranie funduszy na jego obronę prawną.

Śmierć

Charles Manson zmarł 19 listopada 2017 roku w szpitalu w wyniku niewydolności oddechowej i raka okrężnicy.

Charles Manson w kulturze

Życie i zbrodnie Mansona miały wpływ na wielu artystów, szczególnie w muzyce rockowej. Inspiracją były m.in. piosenki zespołów System of a Down, Kasabian oraz Marilyn Manson. Jego historia została również wykorzystana w filmie Quentina Tarantino Pewnego razu… w Hollywood.