„`html
Łącza – Opis Miejscowości
Łącza (niem. Latscha, 1936–1945 Föhrengrund) to wieś w południowej Polsce, w województwie śląskim, powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa katowickiego.
Nazwa
Nazwa „Łącza” pochodzi od polskiego słowa „las”. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w swoim dziele z 1888 roku wskazał, że najstarsza zanotowana nazwa to „Lase”, co oznacza „leśna wieś”. Niemcy zgermanizowali nazwę na „Latscha”, a w 1936 roku zmienili ją na „Föhrengrund”. Po II wojnie światowej nazwa została spolonizowana.
Historia
Wieś została założona w 1376 roku na prawie niemieckim. W Łączy istniał majątek ziemski, a także katolicka szkoła. Pod koniec XIX wieku mieszkańcy zaczęli pracować w przemyśle. Po I wojnie światowej rozpoczęto elektryfikację, która zakończyła się w 1939 roku. W 1924 roku powstało Towarzystwo Śpiewacze „Frohsinn”, a wieś zyskała popularność dzięki scenie leśnej, zorganizowanej przez Viktora Kaluzę.
W miejscowości znajdował się Kościół NMP, zbudowany w XV wieku, który był filią parafii w Rachowicach. Kościół spłonął w 1994 roku, jednak ocalała gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, która trafiła do Muzeum Diecezjalnego w Opolu.
Klęski Żywiołowe
Pożar Lasów w 1992 roku
W sierpniu 1992 roku wybuchł katastrofalny pożar lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, który objął ponad 9 tys. ha. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 8,5 tys. ludzi. W Łączy ogień zagrażał zabudowaniom, co wymusiło ewakuację dzieci i osób starszych. Spaliły się młodostany oraz 200-letnie lipy.
Turystyka
Przez wieś prowadzą szlaki turystyczne:
- Szlak Powstańców Śląskich
- Szlak Okrężny Wokół Gliwic
„`