Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Krzysztof Grzymułtowski

Krzysztof Grzymułtowski

Krzysztof Grzymułtowski herbu Nieczuja (ur. ok. 1620, zm. maj 1687) był znaczącą postacią w historii I Rzeczypospolitej. Pełnił wiele ważnych funkcji, w tym marszałka sejmu nadzwyczajnego w 1654 roku oraz wojewody poznańskiego od 1677 do 1687 roku.

Reklama

Życiorys

Krzysztof był synem Stanisława Grzymułtowskiego, starosty średzkiego, oraz Katarzyny z Leszczyńskich. Kształcił się w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu oraz w kolegium jezuickim w Dole. Uczestniczył w wielu sejmikach i był deputatem na Trybunał Główny Koronny.

W 1654 roku, jako marszałek sejmu, aktywnie uczestniczył w pracach komisji. W czasie Potopu szwedzkiego wspierał Jana Kazimierza. Po abdykacji króla w 1668 roku, popierał kandydaturę księcia Wielkiego Kondeusza.

Reklama

W 1662 roku zainicjował lokację miasta Rakoniewice. Był także elektorem Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz uczestnikiem Konfederacji Szczebrzeszyńskiej. W 1674 roku podpisał pacta conventa Jana III Sobieskiego, który później nadał mu tytuł wojewody poznańskiego.

Grzymułtowski był także uczestnikiem rokowań pokojowych z Rosją w 1686 roku. Ożenił się dwukrotnie, najpierw z Barbarą Ossowską, a następnie z Aleksandrą Cecylią Leszczyńską.

Twórczość

Krzysztof Grzymułtowski był również autorem wielu dzieł literackich oraz mów politycznych. Jego ważniejsze prace to:

  • Echo virtutum… Andreae Szołdrski… episcopi posnaniensis, Poznań 1636
  • Mowy sejmowe, senackie, sejmikowe, okolicznościowe z 1662-1686, Warszawa 1876
  • Zdanie sprawy przed Janem III z poselstwa do Moskwy, Wilno 1844

Listy

Grzymułtowski prowadził korespondencję z wieloma osobistościami, w tym z Janem III Sobieskim oraz Fryderykiem Wilhelmem brandenburskim. Jego listy z lat 1657-1686 zostały opublikowane w zbiorach historycznych.

Podsumowanie

Krzysztof Grzymułtowski był wpływowym politykiem i dyplomatą, który odegrał kluczową rolę w życiu politycznym Rzeczypospolitej w XVII wieku. Jego działalność obejmowała zarówno zarządzanie sprawami lokalnymi, jak i uczestnictwo w ważnych wydarzeniach politycznych, co czyni go istotną postacią w historii Polski.

Reklama
Reklama