Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Konwencja ramsarska

Konwencja Ramsarska

Konwencja Ramsarska, formalnie znana jako Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, została podpisana 2 lutego 1971 roku w Ramsarze w Iranie. Weszła w życie 21 grudnia 1975 roku i jest dostępna do podpisania przez wszystkie państwa członkowskie ONZ oraz ich agencje. Obchody Światowego Dnia Mokradeł mają miejsce 2 lutego każdego roku.

Reklama

Cele Konwencji

Celem konwencji jest ochrona i zachowanie obszarów wodno-błotnych, które są istotne dla populacji ptaków wodnych oraz innych organizmów. Definiuje ona 40 różnych typów obszarów, w tym:

  • Bagna
  • Błota
  • Torfowiska
  • Zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne)

Stan na 2011 rok

W czerwcu 2011 roku konwencja obejmowała 1933 obszary o łącznej powierzchni ponad 189 milionów hektarów. Do tej pory podpisało ją 171 państw, a w 1971 roku początkowymi sygnatariuszami było 18 krajów. Polska ratyfikowała konwencję w 1978 roku.

Reklama

Obszary chronione w Polsce

W 2018 roku w Polsce znajdowało się 19 obszarów przyrody chronionej, które łącznie zajmowały ponad 153 tysiące hektarów. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odpowiada za realizację postanowień konwencji w Polsce.

Spotkania i organizacja

Co trzy lata odbywają się spotkania państw uczestniczących w konwencji. Siedziba organizacji znajduje się w Glandzie, w Szwajcarii. Najwięcej obszarów zarejestrowanych w konwencji znajduje się w Wielkiej Brytanii, a Kanada posiada największą powierzchnię tych obszarów.

Reklama
Reklama