Kagura: Muzyka i Taniec Shintō
Kagura to sakralna forma muzyki i tańca shintō, będąca starożytnym przedstawieniem tanecznym wywodzącym się z rytuałów shintō. Jest to święty rytuał artystyczny, wykonywany podczas składania ofiary dla kami. Specjalny pawilon, w którym odbywają się te ceremonie, nazywa się kagura-den.
Etymologia i Znaczenie
Etymologia słowa kagura jest niejasna, ale często tłumaczy się je jako „miejsce przebywania boga”. Alternatywnie, może oznaczać „muzykę dla bogów” lub „radowanie bogów”. Termin ten odnosi się do tańców i pieśni wykonywanych w trakcie obrzędów.
Pochodzenie Kagura
Historia kagura sięga legendy o bogini słońca Amaterasu Ōmikami, która ukryła się w jaskini. Przedstawienia taneczne miały na celu jej wywabienie na światło dzienne.
Rodzaje Kagura
- Mikagura – cesarskie przedstawienia, odbywające się na dworze cesarskim.
- Sato-kagura – wiejskie tańce i pieśni, wykonywane w lokalnych chramach shintō przez kapłanki zwane miko.
Mikagura jest tradycyjnie wykonywane co roku w kwietniu i grudniu na terenie pałacu cesarskiego w Tokio podczas ceremonii mających na celu uspokojenie duchów bogów.
Podsumowanie
Kagura jest ważnym elementem kultury japońskiej, łączącym sakralność z tradycją artystyczną, w której rytuały shintō odgrywają kluczową rolę.
Linki zewnętrzne
* [Japan House London, Iwami Kagura – Dancing for the Gods](https://www.japanhouselondon.uk/discover/stories/iwami-kagura/)