Juliusz Gustaw Osuchowski
Juliusz Gustaw Osuchowski (1942-2007) był polskim dziennikarzem, działaczem politycznym i polonijnym.
Życiorys
Osuchowski studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, jednak po wydarzeniach marcowych w 1968 roku został usunięty z uczelni i wyjechał do Anglii. W latach 1971-1972 pracował w redakcjach „Wiadomości” oraz „Myśli Polskiej” w Londynie. Od 1973 roku do 1989 prowadził własne gospodarstwo rolne pod Krakowem, gdzie został zawodowym postrzygaczem owiec.
W 1980 roku był jednym z założycieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność Wiejska” oraz twórcą jego programu. W trakcie Porozumień w Ustrzykach Dolnych wynegocjował zniesienie podatku gruntowego na terenach górskich oraz wprowadzenie dodatku górskiego do cen skupu płodów rolnych.
W międzyczasie Osuchowski był również tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL (ps. „Antoni Zaporski”) wśród członków Solidarności Wiejskiej w województwie krakowskim.
Od 1989 roku przebywał poza Polską. Był aktywnym dziennikarzem, członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz International Federation of Journalists. W latach 1999-2002 pełnił funkcję sekretarza Fundacji Odysseum i współpracował z Instytutem Polskim im. J. Piłsudskiego w Nowym Jorku. Jego prace dokumentowały zaangażowanie Polonii Ameryki Południowej w II wojnę światową.
Osuchowski był także podróżnikiem, odwiedzając ponad 40 krajów oraz opływając Bałtyk, Morze Śródziemne, Czarne i Północne. Był autorem licznych reportaży i wywiadów, a także książki pt. „Anotar”. Zmarł w 2007 roku i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Podsumowanie
- Urodziny: 24 lipca 1942
- Śmierć: 2007
- Studia: Socjologia na Uniwersytecie Warszawskim
- Działalność: Dziennikarz, działacz polityczny, polonijny
- Pochówek: Cmentarz Powązkowski w Warszawie