Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Izomeria konstytucyjna

Izomeria konstytucyjna

Izomeria konstytucyjna to rodzaj izomerii w chemii, w której cząsteczki mają tę samą liczbę atomów, ale różnią się układem wiązań chemicznych. Izomery konstytucyjne charakteryzują się tym, że mają ten sam ogólny wzór sumaryczny, ale różne wzory strukturalne.

Terminy „izomery konstytucyjne” i „izomery strukturalne” były używane zamiennie, jednak mogły wprowadzać w błąd, ponieważ izomery konfiguracyjne również mogą mieć różne wzory strukturalne. Kluczową różnicą jest to, że izomery konstytucyjne różnią się wiązaniami chemicznymi, a izomery konfiguracyjne jedynie rozmieszczeniem atomów w przestrzeni.

Izomery konstytucyjne węglowodorów mają zazwyczaj podobne właściwości chemiczne, ale różnią się fizycznymi, takimi jak temperatura wrzenia.

Rodzaje izomerii konstytucyjnej

  • Szkieletowa (łańcuchowa): Różna budowa szkieletu węglowego, np. n-butan i izobutan (C4H10).
  • Podstawienia (położenia podstawnika): Różne położenie grup funkcyjnych przy tym samym szkielecie węglowym, np. propanol i izopropanol (C3H8O).
  • Funkcyjna (metameria): Różne grupy funkcyjne lub różne położenie wiązań wielokrotnych, np. octan etylu i kwas masłowy (C4H8O2), lub 1-buten i 2-buten (C4H8).
  • Tautomeria: Występowanie grupy funkcyjnej w dwóch formach różniących się położeniem atomu wodoru i wiązań wielokrotnych.