Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

International Standard Serial Number

Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego (ISSN)

Międzynarodowy znormalizowany numer wydawnictwa ciągłego, znany jako ISSN, to ośmiocyfrowy identyfikator dla wydawnictw ciągłych, zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych. Podobnie jak ISBN dla książek czy ISAN dla materiałów audiowizualnych, ISSN służy do jednoznacznej identyfikacji publikacji. Wydawnictwa, które ukazują się w seriach, mogą posiadać zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

Reklama

Historia i przydzielanie numerów ISSN

Standard ISSN został opracowany przez organizację ISO w 1971 roku jako ISO 3297 i opublikowany w 1975 roku. W Polsce numery ISSN są stosowane od 1977 roku. Odpowiedzialność za przydzielanie numerów wydawcom spoczywa na Narodowym Ośrodku ISSN, który działa w ramach Biblioteki Narodowej. Numery te są przydzielane bezpłatnie po spełnieniu określonych wymogów formalnych, natomiast dostęp do katalogu numerów wymaga wykupienia abonamentu.

Format i struktura numeru ISSN

Aktualnie numer ISSN jest umieszczany na stronie tytułowej wydawnictwa obok kodu kreskowego EAN-13. Struktura numeru EAN-13 pozwala na unikalne oznaczenie każdego nowego wydania gazety lub czasopisma. Składa się on z następujących elementów:

Reklama
  • Cyfry 977 jako stały początek numeru
  • Siedem cyfr przypisanych numerowi ISSN danego tytułu
  • Dwóch cyfr identyfikujących rok oraz wariant wydania
  • Cyfry kontrolnej obliczonej według zasad EAN-13
  • Dodatkowego kodu (add-on) dwucyfrowego lub pięciocyfrowego, który oznacza kolejny numer w roku dla czasopisma lub numer tygodnia dla gazety codziennej

ISSN stanowi istotny element w identyfikacji i zarządzaniu wydawnictwami ciągłymi, ułatwiając ich wyszukiwanie oraz katalogowanie.

Reklama
Reklama