Dzisiaj jest 17 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bitwa morska pod Kopenhagą (1427)

Chcę dodać własny artykuł

Bitwa morska pod Kopenhagą

Bitwa morska pod Kopenhagą miała miejsce 22 lipca 1427 roku w trakcie wojny duńsko-hanzeatyckiej (1426–1435). Zakończyła się zwycięstwem Duńczyków i zdobyciem wielu statków handlowych Hanzy, w tym gdańskich.

Przyczyny i przygotowania

Flota hanzeatycka, licząca 36 okrętów pod dowództwem burmistrza Lubeki, Steena Tidemanna, miała za zadanie osłonić dwa konwoje statków Hanzy. Flota ta stacjonowała u wejścia do Sundu, aby chronić statki wracające z portów atlantyckich oraz te płynące przez Bałtyk z Gdańska. Pod Kopenhagą znajdowała się flota króla Eryka VII, co stanowiło zagrożenie dla konwojów. Gdy pojawił się konwój bałtycki, flota hanzeatycka podzieliła się na dwie eskadry: jedną dowodził Tidemann, a drugą burmistrz Hamburga, Henryk Hoyer.

Przebieg bitwy

Duńska flota była dobrze przygotowana na atak. Po otrzymaniu informacji o zbliżających się statkach hanzeatyckich, Duńczycy podnieśli kotwice i zaatakowali najpierw eskadrę Hoyera, która znalazła się na mieliźnie. Eskadra Tidemanna, widząc, co się stało, zamiast pomóc, wycofała się na Bałtyk, ostrzegając konwój południowy o zamkniętej drodze przez Sund.

Załogi konwoju północnego, myśląc, że flota duńsko-szwedzka została pokonana, skierowały się w cieśninę, gdzie zostały otoczone przez flotę Eryka VII. Około 40 statków, w tym 15 gdańskich, zostało zdobytych, a jedynie nieliczne zdołały uciec.

Skutki

Bitwa pod Kopenhagą zakończyła się klęską Hanzy, tracąc 18 okrętów i ich załogi, które dostały się do niewoli. Skutki materialne były znaczne, obejmując zarówno utratę jednostek, jak i przewożonych towarów. Burmistrz Tidemann został skazany na ciężkie więzienie za niepowodzenie. Najważniejszą konsekwencją było wprowadzenie przez króla Eryka w 1428 roku stałych opłat dla wszystkich obcych statków przechodzących przez Sund, co miało istotny wpływ na przyszłość żeglugi w regionie.

Bibliografia

  • Marian Biskup, Historia Gdańska, Tom I do roku 1454, Gdańsk 1978.
  • Ernest & Travor Dupuy, The Harper Encyclopedia of Military History, New York 1993.
  • Edmund Kosiarz, Bitwy morskie, Gdańsk 1973.
  • Edmund Kosiarz, Wojny na Bałtyku X-XIX w., Gdańsk 1978.