Indianie Hopi
Hopi to rdzenny lud Ameryki Północnej, należący do grupy Pueblo, zamieszkujący północno-wschodnią Arizonę, głównie w rezerwacie. W przeszłości ich obszar osiedlenia obejmował tereny dzisiejszej Arizony i północnego Nowego Meksyku.
Styl życia i kultura
Hopi prowadzili osiadły tryb życia, zajmując się rolnictwem, w tym uprawą fasoli, kukurydzy i bawełny. Wytwarzali również ceramikę. Osiedlali się w piętrowych domach z gliny (adobe), usytuowanych na szczytach niskich gór. Życie religijne Hopi koncentrowało się wokół kivy, a ich wierzenia obejmowały duchy Kaczynów. Udomowili osły i polowali na króliki za pomocą bumerangu.
Tańce i tradycje
- Taniec Węża: Najbardziej znany taniec Hopi, odbywający się podczas Święta Węża, kiedy tancerze trzymali żywe węże w zębach. Był częścią modlitw o deszcz, odprawianych co dwa lata.
Ubrania i obyczaje
Mężczyźni nosili przepaski biodrowe, mokasyny oraz później bawełniane koszule. Kobiecy strój był bardziej złożony, składał się z farbowanej na niebiesko tuniki, wyszywanego pasa, szalu oraz legginsów. Kobiety, zwłaszcza młode, wyróżniały się wykwintnymi fryzurami. Zdarzało się, że mężczyźni ubierali się w kobiece stroje, co budziło kontrowersje wśród białych przybyszów.
Prawo i społeczność
Hopi praktycznie nie znali zbrodni, takich jak morderstwo czy kradzież. Najsurowsze kary nakładano za krzywoprzysięstwo. Obecnie wiele ich puebl leży w ruinie, a w wiosce Oraibi znaleziono fragmenty budowli datowane na około 1370 rok, co świadczy o ich zaawansowanej cywilizacji i umiejętności garncarskich.
Klan Hopi-Tewa
Hopi-Tewa to odłam Indian Hopi, liczący około 700 osób, powstały z grup uciekinierów po powstaniu plemienia Pueblo około 1700 roku. Osiedlili się w wioskach Tewa i Polacca, mówiąc w języku z rodziny tanoańskiej i mając odrębne obyczaje.
Statystyki demograficzne
Według U.S. Census Bureau, w 2000 roku 11 111 obywateli USA zadeklarowało pochodzenie Hopi, a 15 275 osób wskazało na pochodzenie wyłącznie lub częściowo z tego plemienia.