Herb Tarnowskich Gór – symbol miasta Tarnowskie Góry.
Wygląd
Herb miasta ma dwudzielną tarczę w słup. Po stronie prawej znajduje się czarny orzeł z złotym dziobem i szponami na białym tle. Po stronie lewej, w górnej części, znajduje się złote skrzydło orła na czarnym tle, a w dolnej części skrzyżowane młot i kilof o złotych trzonkach na białym tle. Nad tarczą widnieje hełm turniejowy z labrami w kolorach czarno-srebrnych, a w klejnocie znajduje się złote skrzydło orła z górniczymi narzędziami.
Historia
Herb Tarnowskich Gór ma długą historię, sięgającą 1529 roku, kiedy to urząd górniczy używał pieczęci z herbem nadanym przez księcia Jana II Opolskiego. W 1562 roku Jerzy Fryderyk von Ansbach zmienił herb, wprowadzając czarnego orła Hohenzollernów oraz narzędzia górnicze.
W latach 50. XX wieku miasto wróciło do herbu z 1529 roku. W 1990 roku zmieniono kolor dolnego pola na czerwony. Uchwałą z 2002 roku jednogłośnie przywrócono herb nadany przez Jerzego Fryderyka von Ansbach w dwóch wersjach: małej i dużej.
Galeria
- Herb obowiązujący w latach 1954–1990
- Herb używany w latach 1990–2002
- Widok Tarnowskich Gór z 1700 roku z herbem miasta
- Herb na pieczęci Wolnego Miasta Górniczego Tarnowice
- Herb zdobiący elewację Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach
- Herb wielki miasta w hallu ratusza
Bibliografia
Informacje dotyczące herbu można znaleźć w literaturze oraz w dokumentach archiwalnych.
Linki zewnętrzne
Więcej informacji na temat przywileju herbowego można znaleźć w artykule dostępnym pod adresem: Montes Tarnovicensis, nr 6/2001.