Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Herb Łazisk Górnych

Herb Łazisk Górnych

Herb Łazisk Górnych jest jednym z kluczowych symboli miasta, obecnym także na jego fladze. Jego wygląd oraz historia są związane z lokalnymi wydarzeniami i tradycjami.

Reklama

Wygląd i symbolika

Herb przedstawia złamaną gałąź z siedmioma opadającymi liśćmi w kolorze złotym na niebieskim tle. Gałąź symbolizuje huragan, który przeszedł nad Łaziskami w 1738 roku.

Historia

Pierwszy wizerunek herbu pojawił się na pieczęci z XVIII wieku, gdzie znajdowało się sześć opadających liści. Pieczęć nosiła napis: OBER – LAZISK / GEM. / PLESSNER CREYS. W połowie XIX wieku herb został zmieniony na przedstawiający pięć szklanych naczyń, związanych z lokalną hutą szkła. W 1860 roku gmina przyjęła pieczęć bezherbową, a w okresie międzywojennym korzystała z pieczęci z herbem Polski.

Reklama

W 1951 roku, po uzyskaniu praw miejskich, Miejska Rada Narodowa powróciła do pierwotnego wizerunku herbu, zwiększając liczbę liści i dodając napis „ŁAZISKA GÓRNE”, który został usunięty w latach 90. XX wieku z powodów heraldycznych.

W 2008 roku Komisja Heraldyczna zauważyła niezgodności w herbie, sugerując jego uproszczenie oraz wyraźne zaznaczenie gałęzi i liści. Nowy projekt herbu, uwzględniający te uwagi, został przyjęty przez Radę Miejską 25 października 2011 roku.

Herb Łazisk Dolnych

Herb Łazisk Dolnych, sięgający XVIII wieku, przedstawiał jelenia przeskakującego pagórek z drzewem w tle. Kolory według Mariana Gumowskiego to czerwony jeleń, zielony pagórek i drzewo oraz białe tło. Pieczęć miała 24 milimetry i nosiła napis: NIEDER LAZISK.G.S / PLESSNER / CREYS.

Po drugiej połowie XIX wieku herb stał się bezherbowy, a pierwsza pieczęć polska miała dwujęzyczne napisy: Gmina Łaziska Dolne / Powiat / Pszczyński / Gemeinde Niederlazisk / Kreis Pless.

Podsumowanie

Herby Łazisk Górnych i Łazisk Dolnych odzwierciedlają bogatą historię regionu oraz jego tradycje, a ich zmiany świadczą o ewolucji lokalnej tożsamości.

Reklama
Reklama