Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Henryk Wiercieński

Henryk Wojciech Jakub Wiercieński

Henryk Wiercieński (1843-1923) był uczestnikiem powstania styczniowego, sybirakiem oraz publicystą, który znacząco wpłynął na obronę polskości w regionie Chełmszczyzny. Mieszkał w Nałęczowie i Lublinie, angażując się w działalność społeczną na Lubelszczyźnie.

Reklama

Życiorys

Urodził się 15 lipca 1843 roku w Kłodnicy k. Bełżyc. Ukończył Gimnazjum Lubelskie w 1860 roku. Po rozpoczęciu studiów w Warszawie wybuchło powstanie styczniowe, w którym walczył w oddziale gen. Langiewicza. Brał udział w bitwach m.in. pod Wąchockiem, na Świętym Krzyżu i w Staszowie. Po bitwie pod Małogoszczem został wzięty do niewoli i przebywał w więzieniach do stycznia 1864 roku, kiedy to został zesłany na Sybir.

Po powrocie do Niezabitowa zajął się gospodarowaniem. W 1880 roku osiedlił się w Nałęczowie, gdzie prowadził działalność naukowo-publicystyczną. W 1915 roku przeniósł się do Lublina. W czasie I wojny światowej zorganizował Biuro Statystyczne, które rejestrowało straty wojenne w 27 powiatach pod okupacją austro-węgierską. Był autorem „Opisu statystycznego guberni lubelskiej” oraz „Pamiętników”. 5 sierpnia 1921 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Upamiętnienie

W uznaniu jego zasług, imię Henryka Wiercieńskiego noszą ulice w trzech miastach: Chełmie, Lublinie i Nałęczowie.

Bibliografia

  • Andrzej Kaproń, Henryk Wiercieński (1843-1923) – publicysta, badacz dziejów regionalnych, Lublin 1995.
  • Andrzej Kaproń, O Henryku Wiercieńskim, Szczecin 2009.

Linki zewnętrzne

Publikacje Henryka Wiercieńskiego w bibliotece Polona.

Reklama
Reklama