„`html
Harkabuz
Harkabuz to wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna. Przed 1998 rokiem miejscowość należała do województwa nowosądeckiego. Harkabuz znajduje się w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim, w dolinie potoku Orawka, otoczonej wzgórzami, takimi jak Wielki Dział i Bukowiński Wierch.
Nazwa
Nazwa Harkabuz wywodzi się od XV-wiecznej strzelby, używanej do odpalania lontu.
Historia
Pierwsze osady pojawiły się w XVII wieku, a Harkabuz był zamieszkiwany przez zbiegów z majątków Mikołaja Zebrzydowskiego. W 1597 roku sołtys Bartłomiej Harkabuz uzyskał przywilej na pobieranie danin od mieszkańców. W 1604 roku wieś liczyła pięć domów i była częścią orawskiego grodu.
W kolejnych latach Harkabuz rozwijał się, zyskując nowe mieszkańców i przywileje. W 1728 roku głównym zajęciem mieszkańców była rolnictwo i hodowla bydła. W 1910 roku Polacy stanowili 97,5% populacji wsi.
Do 1918 roku Harkabuz znajdował się w Królestwie Węgier, a po I wojnie światowej został przyłączony do Polski. W 1920 roku wieś powróciła do Polski na mocy decyzji Rady Ambasadorów.
W czasie II wojny światowej wieś była okupowana przez Słowację od 1939 do 1945 roku.
Harkabuz obecnie
Dziś Harkabuz liczy 528 mieszkańców i należy do parafii Podsarnie-Harkabuz, której proboszczem jest ks. Leszek Uroda. W 2006 roku wieś odwiedził prezydent Lech Wałęsa oraz premier Kazimierz Marcinkiewicz, otwierając Drogę Solidarności łączącą Harkabuz z Rabą Wyżną.
Bibliografia
- Małgorzata Liśkiewicz: Orawa 1918–1924. Skąd przybywamy, kim jesteśmy. Lipnica Wielka: Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie 2020.
- Jerzy M. Roszkowski: „Zapomniane Kresy” Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895-1925, Nowy Targ: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, 2018.
Linki zewnętrzne
„`