Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Hari Singh

Maharadża Hari Singh

Maharadża Hari Singh (1895-1961) był władcą Kaszmiru w okresie przejścia Indii do niepodległości od Brytyjczyków. Rządził od 1925 roku, pochodząc z dynastii Dogra.

Reklama

Reformy i polityka

Hari Singh wprowadził szereg reform społecznych, w tym zakaz palenia wśród młodzieży oraz zniesienie zakazu małżeństw hinduskich wdów. W 1934 roku utworzył Zgromadzenie Ustawodawcze, Praja Sabha, co było istotnym krokiem ku demokratyzacji regionu.

Konflikt polityczny

Opozycją dla partii Dogra była antymonarchistyczna grupa muzułmanów kaszmirskich pod przewodnictwem szejka Abdullaha, która w 1931 roku organizowała ruch pod hasłem Opuśćcie Kaszmir.

Reklama

Decyzja o przystąpieniu do Indii

W 1947 roku, w obliczu niepewności politycznej, Hari Singh wahał się z decyzją o przystąpieniu do Indii lub Pakistanu. Proponował tym krajom kompromis, który zakładałby tymczasowe zachowanie autonomii księstwa. Po złamaniu porozumienia przez Pakistan i inwazji plemion pasztuńskich, maharadża zdecydował się na przyłączenie do Indii, podpisując akt przystąpienia 26 października 1947 roku.

Schyłek kariery

Po przystąpieniu do Indii, Hari Singh nie zdołał odzyskać pełnej władzy. W 1949 roku, widząc rosnącą pozycję Muhammada Abdullaha, postanowił zakończyć swoją karierę polityczną i wyjechał do Bombaju. Po jego odejściu, władzę przejął jego syn, Karan Singh. Wkrótce Rada Muzułmańska zdobyła wszystkie miejsca w Praja Sabha, co zakończyło rządy dynastii Dogra.

Śmierć

Maharadża Hari Singh zmarł 26 kwietnia 1961 roku w Bombaju.

Reklama
  • Kategoria: Indyjscy politycy
  • Kategoria: Maharadżowie
  • Kategoria: Odznaczeni Orderem Gwiazdy Indii
  • Kategoria: Odznaczeni Orderem Imperium Indyjskiego
Reklama