Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Hans Aumeier

„`html

Reklama

Hans Aumeier – Zbrodniarz hitlerowski

Hans Aumeier (1906-1948) był zbrodniarzem hitlerowskim i wysokim funkcjonariuszem SS, który pełnił kluczowe role w obozach koncentracyjnych III Rzeszy.

Życiorys

Aumeier urodził się w Ambergu, gdzie przerwał naukę w szkole podstawowej i rozpoczął pracę jako tokarz. W 1929 roku wstąpił do NSDAP, a w 1931 do SS. Służbę w obozach koncentracyjnych zaczął w 1934 roku w Dachau, później pracując w takich obozach jak Esterwegen, Lichtenburg, Buchenwald i Flossenbürg.

Reklama

W obozie Flossenbürg prowadził brutalną politykę, która prowadziła do samobójstw więźniów. Zatrudniony w Auschwitz-Birkenau od 1942 roku, Aumeier był odpowiedzialny za egzekucje, selekcje i warunki życia więźniów, wykazując się okrucieństwem. Jego działalność obejmowała m.in. osobiście nadzorowanie egzekucji i masowej eksterminacji Żydów.

W 1943 roku Aumeier został usunięty ze stanowiska w Auschwitz z powodu korupcji. Następnie pracował w obozie Vaivara w Estonii oraz w innych jednostkach saperskich. Po wojnie, w styczniu 1945, został komendantem obozu w Norwegii, gdzie zaskakująco zmienił swoje podejście do więźniów, współpracując z norweskim Czerwonym Krzyżem.

Okres powojenny

Po wojnie Aumeier został aresztowany i przekazany Polsce w celu osądzenia za zbrodnie wojenne. W procesie oświęcimskim, który miał miejsce w Krakowie, został skazany na karę śmierci. Jego obrona opierała się na twierdzeniach o nienawiści świadków. Ostatecznie, 24 stycznia 1948 roku, został stracony w więzieniu Montelupich w Krakowie.

Podsumowanie

  • Aumeier był jednym z kluczowych funkcjonariuszy obozów koncentracyjnych.
  • Jego okrucieństwo przyczyniło się do śmierci wielu więźniów.
  • Po wojnie został osądzony i skazany na karę śmierci za swoje zbrodnie.

Bibliografia

  • Cyprian Tadeusz, Sawicki Jerzy, Siedem wyroków Najwyższego Trybunału Narodowego, Poznań 1962.
  • Dixon Jeremy, Commanders of Auschwitz, Schiffer Military History, 2005.
  • Klee Ernst, Das Personenlexikon zum Dritten Reich, 2003.
  • Lasik Aleksander, Biografie esesmanów, 1995.

„`

Reklama
Reklama