Goci: Zarys Historii
Goci, jedno z najważniejszych plemion wschodniogermańskich, posługiwali się językiem gockim. Ich pierwotne siedziby, według antycznych autorów, mogły znajdować się nad oceanem zwanym Metuonis. Zgodnie z legendą Jordanesa, Goci opuścili Skandzę pod wodzą Beriga, a ich migracje prowadziły do krainy, którą nazwali Gothiskandza.
Położenie Skandzy i Gothiskandzy budziło wiele dyskusji. Najczęściej wskazywano na szwedzką prowincję Götaland jako ich praojczyznę. W miarę badań, lokalizacja Gothiskandzy również była przedmiotem sporu, z różnymi hipotezami dotyczącymi jej lokalizacji w rejonie ujścia Odry lub wokół jeziora Ilmeń w Rosji. Goci osiedlili się w Pomorzu Nadwiślańskim, gdzie z czasem wykształcili kulturę wielbarską.
Wojny z Rzymem
W III wieku Goci, pod panowaniem króla Filimera, wyruszyli na południowy wschód w poszukiwaniu żyznych ziem, co zaowocowało powstaniem kultury czerniachowskiej i Sîntana Mureș. W połowie tego wieku Goci dotarli nad Morze Czarne, gdzie zaczęli wchodzić w konflikt z cesarstwem rzymskim. Ich pierwsze ataki miały miejsce w 239 roku n.e., a następnie w latach 245–250, kiedy to Goci walczyli z wojskami rzymskimi.
Obrządek Pogrzebowy
Kultura wielbarska charakteryzowała się birytualnym obrządkiem pogrzebowym. Zmarłych kremowano, a prochy umieszczano w popielnicach lub grobach. Cechą wyróżniającą były kręgi kamienne oraz cmentarzyska, takie jak to w Weklicach, gdzie odkryto liczne pochówki i przedmioty z różnych materiałów.
Odłamy Gotów
W III wieku Goci podzielili się na Ostrogotów i Wizygotów. Ostrogoci osiedlili się na wschód od Dniestru, a Wizygoci na zachodzie. Oba odłamy wdały się w konflikt z Hunami oraz przyczyniły się do upadku zachodniego cesarstwa rzymskiego. Wizygoci zdobyli Rzym w 410 roku, a później ustanowili królestwo w Francji i Hiszpanii.
Związki Językowe
W języku polskim istnieją liczne zapożyczenia gockie, takie jak: chyża, hełm, książę. Również wiele nazw rzek i gór, jak Bug czy Beskid, ma swoje korzenie w języku gockim. Z drugiej strony, zapożyczenia z języków słowiańskich do gockiego są rzadkie.