Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gierałcice (powiat nyski)

Chcę dodać własny artykuł

Gierałcice

Gierałcice, dawniej znane jako Gierałtowice, to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy. Według danych z 2011 roku, wieś liczyła 882 mieszkańców. Gierałcice znajduje się na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Burgrabickim, w pobliżu granicy z Czechami.

Geografia

Wieś leży na Przedgórzu Paczkowskim, w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, z roczną średnią temperaturą wynoszącą +7,8 °C i opadami atmosferycznymi na poziomie 614 mm. Dominują wiatry zachodnie.

Nazwa i historia

Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska pierwszego sołtysa. Gierałcice po raz pierwszy zostały wymienione w dokumentach w 1284 roku. Miejscowość była lokowana ponownie w 1210 roku, a w latach 1945–1950 należała do województwa śląskiego, a później do opolskiego. W latach 1945–2003 znajdowała się tam strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, a następnie Straży Granicznej.

Zabytki

Do najważniejszych zabytków w Gierałcicach należą:

  • Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła – późnogotycki, wzmiankowany w 1300 roku.
  • Dwór z XVII wieku, przebudowany w stylu renesansowym.
  • Późnobarokowa plebania.
  • Remiza strażacka.

Ochotnicza Straż Pożarna

W Gierałcicach działa ochotnicza straż pożarna, która regularnie uczestniczy w Mistrzostwach Województwa Opolskiego oraz Mistrzostwach Polski.

Gospodarka i turystyka

W miejscowości funkcjonuje rolnicza spółdzielnia produkcyjna. Gierałcice są również atrakcyjne dla turystów, dzięki szlakom rowerowym, które prowadzą przez wieś. W 2010 roku wieś była częścią trasy VI Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej.

Szlaki rowerowe

Główne trasy rowerowe prowadzące przez Gierałcice to:

  • Trasa PTTK nr R9: Głuchołazy – Gierałcice – granica województw opolskiego i dolnośląskiego.
  • Trasa PTTK nr 60-c: Prudnik – Gierałcice – Burgrabice.

Bibliografia

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów. Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Przedgórze Paczkowskie, tom 21 A-M, pod red. M. Staffy, Wydawnictwo I-BIS, Wrocław 2008.