Elba – Wprowadzenie
Elba to trzecia co do wielkości włoska wyspa, usytuowana na Morzu Tyrreńskim, pomiędzy Półwyspem Apenińskim a Korsyką. Jest największą wyspą Archipelagu Wysp Toskańskich, zamieszkaną przez około 31 592 mieszkańców (stan na 2019 rok).
Historia
Wyspa ma bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych. W przeszłości była zamieszkiwana przez Etrusków, Kartagińczyków i Rzymian. Po X wieku znajdowała się pod panowaniem różnych państw, w tym Pizy, Florencji oraz Hiszpanii. W VI wieku p.n.e. na wschodnim wybrzeżu, w rejonie dzisiejszego Cape Colomita, wydobywano rudę żelaza aż do 1984 roku.
Napoleon na Elbie
W 1814 roku Elba stała się miejscem zesłania Napoleona Bonaparte, który przebywał na wyspie do lutego 1815 roku. Wraz z nim przybyło około 600 żołnierzy Gwardii Cesarskiej. Napoleon zainwestował w infrastrukturę wyspy, budując nowe drogi, wodociągi i zmieniając lokalne przepisy podatkowe, zyskując reputację dobrego gospodarza.
Geografia i administracja
Elba jest częścią prowincji Livorno w regionie toskańskim, dzieląc się na osiem gmin:
- Portoferraio
- Campo nell’Elba
- Capoliveri
- Marciana (najstarsza miejscowość z ruinami dawnego grodziska)
- Marciana Marina
- Porto Azzurro
- Rio Marina
- Rio nell’Elba
Wyspa ma powierzchnię 223 km², długość 29 km i szerokość 18 km. Jej najwyższy szczyt osiąga wysokość 1019 m n.p.m. i można na niego wjechać kolejką gondolową. Elba oddzielona jest od portu Piombino cieśniną o szerokości 12 km.
Galeria
Wśród atrakcji Elby można wymienić:
- Portoferraio – stolica wyspy
- Marciana Marina
- Widok na Korsykę