Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ekstradycja

Ekstradycja

Ekstradycja to proces wydania przez jedno państwo innego państwu osoby przebywającej na jego terytorium, która jest podejrzewana o popełnienie przestępstwa lub ma odbyć karę. Procedura ta opiera się na umowach międzynarodowych, przy czym niektóre kraje nie wydają swoich obywateli ani osób, które uzyskały azyl.

Reklama

Podstawy wniosku o ekstradycję

Wniosek o ekstradycję może być złożony przez państwo, w którym przestępstwo miało miejsce, lub jeżeli skutki przestępstwa rozciągają się na jego terytorium. Istnieją trzy kluczowe zasady ekstradycyjne:

  • Zasada podwójnej karalności: Ekstradycja jest możliwa tylko w przypadku, gdy czyn jest zagrożony karą w obu państwach.
  • Zasada specjalności: Osoba wydana może być ścigana wyłącznie za przestępstwa, które były podstawą wydania.
  • Prawo azylu: Osoby korzystające z prawa azylu nie mogą być wydane.

Procedura ekstradycyjna

Procedura ekstradycyjna jest regulowana umownie. Wnioski są zazwyczaj przesyłane drogą dyplomatyczną, a coraz częściej bezpośrednio między ministerstwami sprawiedliwości lub prokuraturami generalnymi. Wniosek powinien zawierać odpowiednią dokumentację i uzasadnienie, przy czym przestępstwo musi być określone w umowie ekstradycyjnej.

Reklama

Międzynarodowe zobowiązania

Na mocy konwencji ONZ, w przypadku odmowy ekstradycji kraj zobowiązany jest do osądzenia sprawcy w ramach zasady aut dedere aut iudicare („przekazać lub osądzić”).

Reklama
Reklama