Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Dzienniki Hitlera

Dzienniki Hitlera

Dzienniki Hitlera to sfałszowane zapiski, które zostały opublikowane przez niemiecki dziennik „Stern” jako rzekomo autentyczne prace Adolfa Hitlera.

Historia powstania

W latach 80. XX wieku dziennikarz Gerd Heidemann, będący kolekcjonerem nazistowskich artefaktów, nawiązał kontakt z fałszerzem Konradem Kujau, który przedstawił mu rzekome dzienniki Hitlera. Kujau twierdził, że zapiski pochodzą od wschodnioniemieckiego generała, a ich historia związana jest z katastrofą samolotu, który rozbił się 21 kwietnia 1945 roku w Börnersdorf, mając na celu ewakuację sztabu Hitlera z Berlina.

Heidemann, w towarzystwie dziennikarzy, odwiedził wioskę, aby zdobyć więcej informacji o katastrofie. Ostatecznie, dzięki obietnicy dużej sumy pieniędzy, Heidemann odkupił od Kujau 62 tomy dzienników za 9,34 miliona marek. Wysokie zainteresowanie tematem spowodowało, że prawa wydawnicze na publikację dzienników nabył brytyjski „Sunday Times”.

Kontrowersje i ujawnienie fałszerstwa

Od momentu publikacji dzienniki wzbudzały kontrowersje. Historycy podnosili wątpliwości co do ich autentyczności, wskazując, że Hitler cierpiał na chorobę Parkinsona i preferował dyktowanie. Wstępne analizy autorytetów, takich jak Eberhard Jäckel i Hugh Trevor-Roper, sugerowały autentyczność zapisków, jednak w późniejszych badaniach wykazano, że materiały użyte do ich sporządzenia pochodziły z okresu po II wojnie światowej.

W dniu 5 maja 1983 roku niemiecka Federalna Policja Kryminalna ogłosiła, że dzienniki są fałszywe. Kujau został aresztowany i skazany na cztery i pół roku więzienia, a Heidemann na cztery lata i osiem miesięcy. Wydawnictwo Gruner & Jahr poniosło znaczne straty finansowe, a jego reputacja została poważnie nadszarpnięta.

Po fakcie

Mimo skandalu, Kujau stworzył kolejny fałszywy dziennik, który trafił do prywatnej kolekcji. Sfałszowane dzienniki są obecnie przechowywane w różnych instytucjach, w tym w Archiwum Federalnym oraz Muzeum Policji w Hamburgu.

Dzienniki w kulturze

Historia fałszywych dzienników została przedstawiona w niemieckim filmie „Schtonk!”.