Czeski Cieszyn
Czeski Cieszyn (cz. Český Těšín) to miasto położone w wschodnich Czechach, w kraju morawsko-śląskim, na granicy z Polską. Jest siedzibą gminy z rozszerzonymi uprawnieniami. Miasto powstało w wyniku podziału historycznego Cieszyna, który nastąpił 28 lipca 1920 roku. Czeski Cieszyn zajmuje lewobrzeżną część, podczas gdy prawobrzeżna, znana jako Cieszyn, znajduje się w Polsce.
Historia
Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku. W latach 1290-1918 był on centrum Księstwa Cieszyńskiego. Po I wojnie światowej spór terytorialny między Czechosłowacją a Polską doprowadził do podziału regionu Śląska Cieszyńskiego. W wyniku tego podziału powstał Czeski Cieszyn.
Rozwój miasta rozpoczął się w latach 20. XX wieku, kiedy to zbudowano wiele instytucji publicznych, w tym ratusz (1928) i urząd pocztowy (1931). W mieście powstały również szkoły, kościoły oraz budynki mieszkalne.
Ludność
Według spisu powszechnego z 2001 roku, w Czeskim Cieszynie mieszkało 26 429 osób, w tym 74,6% Czechów, 16,1% Polaków, oraz mniejsze społeczności słowackie, niemieckie i inne. Większość mieszkańców to osoby wierzące, gdzie dominującą religią jest katolicyzm.
Wspólnoty wyznaniowe
- Kościół rzymskokatolicki: Parafia Boskiego Serca Pana
- Protestantyzm: Ewangelicki Kościół Czeskobraterski
- Świadkowie Jehowy: dwa zbory w Czeskim Cieszynie
Miasta partnerskie
- Cieszyn
- Rożniawa
Znane osoby
- Ludvik Aškenazy – pisarz
- František Vláčil – reżyser
- Jaromír Hanzlík – aktor
- Luděk Čajka – hokeista
- Przemysław Branny – aktor
- Bogdan Trojak – poeta
Podsumowanie
Czeski Cieszyn to miasto z bogatą historią i wielokulturowym dziedzictwem, które zyskało na znaczeniu po podziale Cieszyna w 1920 roku. Dziś jest ważnym ośrodkiem regionalnym, z rozwiniętą infrastrukturą i różnorodnością społeczną.