Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Denazyfikacja

Denazyfikacja

Denazyfikacja (niem. Entnazifizierung) to proces, który miał na celu wyeliminowanie idei i instytucji nazistowskich z Niemiec i Austrii po II wojnie światowej. Został zapowiedziany na konferencji jałtańskiej, a szczegóły ustalone na konferencji poczdamskiej. Działania te były prowadzone przez wojskowe władze okupacyjne czterech mocarstw: USA, ZSRR, Wielkiej Brytanii i Francji.

Reklama

Do głównych działań denazyfikacyjnych należały:

  • Rozwiązanie instytucji nazistowskich
  • Zniesienie ustawodawstwa nazistowskiego
  • Postawienie przed sądem zbrodniarzy wojennych
  • Usunięcie byłych nazistów ze stanowisk publicznych

Denazyfikacja zakończyła się w różnych strefach okupacyjnych w latach 1948-1950, jednak jej efekty były ograniczone, co utrudniało dalsze ściganie zbrodniarzy.

Reklama

Przebieg denazyfikacji w strefach okupacyjnych

W różnych strefach okupacyjnych przeprowadzono weryfikację podejrzanych:

  • Amerykańska: 95 250 osób (46% uwolniono)
  • Brytyjska: 64,5 tys. osób (53% uwolniono)
  • Francuska: 18 963 osób (42% uwolniono)
  • Radziecka: 67 179 osób (12% uwolniono)

W strefach zachodnich wydano 806 wyroków śmierci, z czego 486 wykonano.

Amerykańska strefa okupacyjna

W tej strefie weryfikacja członków hitlerowskiego aparatu odbywała się przez 545 regionalnych oddziałów sądów. Osoby klasyfikowano w pięciu kategoriach, gdzie główni winni i obciążeni byli stawiani przed sądem wojskowym. W 1948 zakończono proces denazyfikacji z powodu obaw o konfrontację z ZSRR.

Brytyjska strefa okupacyjna

Denazyfikacja w strefie brytyjskiej miała bardziej nieformalny charakter. Wymiana elit rządzących odbywała się przed lokalnymi komisjami, gdzie hitlerowcy również byli klasyfikowani w pięciu kategoriach.

Radziecka strefa okupacyjna

W tej strefie denazyfikacja przebiegała najszybciej, a członkostwo w NSDAP często traktowano jako przestępstwo. Wykonano znacznie więcej wyroków śmierci niż w strefach zachodnich, a wiele osób zmarło w obozach z powodu złych warunków.

Sprawa artykułu 131

W 1951 roku Bundestag zezwolił na przyjęcie do służby urzędniczej osób, które nie były zakwalifikowane do dwóch najwyższych kategorii winy, co umożliwiło wielu z nich powrót do życia publicznego.

Proces denazyfikacji w Niemczech był złożony i wykazał wiele luk, które umożliwiły powrót niektórych byłych nazistów do władzy. Pomimo intencji, działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w długofalowym usuwaniu wpływów nazizmu.

Reklama
Reklama