Daniel Tomasz Podrzycki
Daniel Tomasz Podrzycki (1963-2005) był polskim politykiem, robotnikiem, dziennikarzem i działaczem społecznym. Urodził się w Siemianowicach Śląskich, a zmarł w Sosnowcu.
Działalność polityczna
Podrzycki był uczniem II Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej, lecz nie ukończył nauki. W latach 80. był dwukrotnie aresztowany i skazany za działalność opozycyjną, stając się więźniem politycznym PRL. W latach 1989-1992 był działaczem i współzałożycielem Solidarności 80 oraz założycielem Polskiej Partii Pracy i Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”, którego przewodniczył.
Organizował wiele protestów, w tym strajk w Hucie Katowice w 1994 oraz strajki górnicze. W latach 90. współpracował z różnymi ugrupowaniami politycznymi, m.in. z generałem Tadeuszem Wileckim i Andrzejem Lepperem. W 1997 zgłosił nadużycia związane z budową rurociągu Jamalskiego.
Postulaty i poglądy
Podrzycki był przeciwnikiem Unii Europejskiej i NATO oraz opowiadał się za wycofaniem wojsk polskich z Iraku. Postulował wprowadzenie armii zawodowej, 35-godzinnego tygodnia pracy oraz minimalnej płacy na poziomie 68% średniej krajowej. Był zwolennikiem neutralności światopoglądowej państwa i postulował wypowiedzenie konkordatu.
Wybory
Podrzycki wielokrotnie kandydował w wyborach, w tym do Sejmu i Senatu, jednak bez powodzenia. W 2005 roku był kandydatem Polskiej Partii Pracy w wyborach prezydenckich. Jego komitet wyborczy został zarejestrowany 1 sierpnia 2005.
Zmarł tragicznie w wypadku drogowym dzień przed wyborami, a jego pogrzeb odbył się 29 września 2005 roku w Dąbrowie Górniczej.
Podsumowanie
Daniel Podrzycki był istotną postacią w polskiej polityce lat 80. i 90. XX wieku, znanym z działalności opozycyjnej oraz organizacji protestów robotniczych. Jego życie zakończyło się tragicznie, ale jego wpływ na polską politykę oraz ruchy społeczne pozostaje zauważalny.