Daniel Czapliński
Daniel Czapliński był podstarościm czehryńskim oraz rotmistrzem wojsk polskich. Znany jest głównie jako rywal Bohdana Chmielnickiego, z którym wszedł w konflikt dotyczący majątku i kobiety. Konflikt ten uznawany jest za jeden z czynników prowadzących do wybuchu powstania Chmielnickiego na Ukrainie.
Udział w bitwach i działalność polityczna
Czapliński w 1649 roku brał udział w obronie Zbaraża, gdzie był pierwszym wysłannikiem, któremu udało się wydostać z oblężenia. Uczestniczył również w bitwie pod Beresteczkiem w 1651 roku. W 1653 roku został wybrany deputatem do Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie.
Zatarg z Chmielnickim
W 1647 roku Czapliński postanowił odebrać Chmielnickiemu Helenę Chmielnicką, jego ówczesną partnerkę. W celu zrealizowania swojego planu, Czapliński zaatakował posiadłość Chmielnickiego, co doprowadziło do ranienia jego syna, Tymofieja. Chmielnicki został uwięziony, jednak udało mu się uciec dzięki wsparciu Heleny oraz starszyzny rejestrowej. Czapliński oskarżył Chmielnickiego o zdradę, co miało na celu jego pogrążenie, jednak Chmielnicki, nie mając innego wyboru, udał się na Niż, gdzie zdobył poparcie innych poszkodowanych.
W kulturze popularnej
Czapliński jest postacią występującą w powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Jego postać została przedstawiona w filmie Jerzego Hoffmana, gdzie zagrał go Jerzy Bończak.
Bibliografia
- J. Kaczmarczyk, Bohdan Chmielnicki, Łódź 1988, s. 39–40.
Czapliński był również związany z polską szlachtą i uczestniczył w walkach podczas powstania Chmielnickiego po stronie polskiej.