Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Czesław Wołłejko

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Czesław Wołłejko

Czesław Wołłejko (ur. 17 marca 1916 lub 1920 w Wilnie, zm. 7 lutego 1987 w Warszawie) był polskim aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, a także reżyserem oraz wykładowcą. Najbardziej znany jest z ról barona Krzeszowskiego w serialu Lalka oraz sturmbannführera Geibela w Stawka większa niż życie.

Życiorys

Wczesne lata

Wołłejko pochodził z artystycznej rodziny, jego ojciec Ignacy był tancerzem. W czasie II wojny światowej uciekł z Wilna do Grodna. Debiutował teatralnie w 1939 roku w Grodnie, gdzie zyskał uznanie w Państwowym Teatrze Polskim BSRR.

Kariera teatralna i filmowa

Wołłejko rozpoczął pracę w Teatrze Wojska Polskiego w Lublinie w 1944 roku, a następnie przeniósł się do Łodzi. Występował w wielu znanych przedstawieniach, takich jak Wesele i Rewizor. W 1948 roku został aktorem Teatru Polskiego, zagrał m.in. w Don Juanie i Fircyku w zalotach. Jego talent aktorski i reżyserski zostały docenione przez krytyków i publiczność.

Życie prywatne

Wołłejko był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsza żona, Halina Czengery, była aktorką. Z tego małżeństwa ma dwie córki, Jolantę i Magdalenę, które również poszły w ślady rodziców. Jego drugą żoną była Ilona Stawińska.

Filmografia i osiągnięcia

Wołłejko otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym:

  • Order Sztandaru Pracy II klasy (1976)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1955)
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955)
  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1969)
  • Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji (1977)

Podsumowanie

Czesław Wołłejko był wybitnym polskim aktorem i reżyserem, który pozostawił trwały ślad w polskim teatrze i filmie. Jego twórczość była ceniona zarówno przez publiczność, jak i krytyków, a jego osiągnięcia zawodowe są nadal pamiętane.

„`