Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Cierlicko

Chcę dodać własny artykuł

Cierlicko

Cierlicko, znane również jako Tierlitzko, to miejscowość w regionie Morawsko-Śląskim, która składa się z dwóch części: Cierlicko Dolne i Cierlicko Górne. W 2001 roku liczba mieszkańców wynosiła 4126, z czego Cierlicko Dolne miało 407 mieszkańców, a Cierlicko Górne 2890.

Nazwa i Historia

Nazwa miejscowości ewoluowała na przestrzeni wieków, pojawiając się w różnych formach, takich jak Cierlitzko (1229) i Tierlitzko (1523). Cierlicko jest jedną z najstarszych wsi w Śląsku Cieszyńskim, z pierwszą wzmianką z 1229 roku. W przeszłości miejscowość była częścią Księstwa Cieszyńskiego, a od 1526 roku znajdowała się w granicach monarchii Habsburgów.

W XVI wieku wieś stała się własnością rodziny Larisch-Mönnich, która uruchomiła pierwszą kopalnię węgla kamiennego w regionie. Po podziale administracyjnym po I wojnie światowej, Cierlicko zostało włączone do Czechosłowacji. W 1938 roku miejscowość została zaanektowana przez Polskę, a podczas II wojny światowej była pod okupacją niemiecką.

Szkoły i Kościoły

Pierwsza szkoła w Cierlicku została założona przez benedyktynów w XIII wieku. W 1705 roku wzniesiono drewniany kościół, który został zastąpiony przez murowany w latach 1769-1772. Po II wojnie światowej, w latach 1966-1967, zbudowano nowy kościół ewangelicki.

Żwirkowisko

W 1932 roku w Cierlicku rozbił się samolot polskich pilotów, Stanisława Wigury i Franciszka Żwirki. W miejscu ich katastrofy w 1950 roku wzniesiono mauzoleum, znane jako Żwirkowisko.

Osoby związane z Cierlickiem

  • Wacław Aleksander Maciejowski – prawnik
  • Ernest Farnik – nauczyciel, publicysta
  • Karol Chmiel – działacz oświatowy

Linki zewnętrzne

Więcej informacji można znaleźć na stronie terlicko.cz.

Cierlicko, z bogatą historią i tradycją, pozostaje ważnym punktem w regionie Morawsko-Śląskim, zarówno pod względem kulturowym, jak i historycznym.