„`html
Chronów – Informacje ogólne
Chronów to wieś, niegdyś miasto, położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Nowy Wiśnicz. W latach 1954–1957 wieś była siedzibą gromady Chronów, a po jej zniesieniu włączono ją do gromady Lipnica Murowana. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.
Położenie i krajobraz
Wieś znajduje się w środkowo-wschodniej części Pogórza Wiśnickiego, charakteryzującego się niskimi i łagodnymi wzgórzami. Na granicy z wsią znajduje się Kobyla Góra (364 m n.p.m.). Woda z potoków wsi spływa do Leksandrówki, lewobrzeżnego dopływu Uszwicy, która należy do zlewni Dunajca. W Chronowie został założony zbór braci polskich w 1562 roku, a w 1585 roku wieś zakupił arianin Jan Przypkowski.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. Świętego Ducha – drewniany obiekt z 1685 roku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
- Dzwonnica oraz kaplica grobowa A. Kozickiego, znajdujące się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Przyroda
Chronów charakteryzuje się brakiem przemysłu, a dominującą formą działalności jest tradycyjne rolnictwo. Teren wsi został włączony do Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, co podkreśla jego walory krajobrazowe i przyrodnicze. Na Kobylej Górze znajduje się miejsce, gdzie według podań miała istnieć pogańska świątynia Swaroga. W planach jest utworzenie rezerwatu przyrody Skałki Chronowskie, obejmującego skałki w szczytowych partiach Kobylej Góry.
W okolicy znajdują się także inne obiekty chronionej przyrody, takie jak:
- Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej – grupa dużych głazów.
- Rezerwat przyrody Kamień Grzyb w Połomiu Dużym.
„`