Dzisiaj jest 19 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Sóweczka

Chcę dodać własny artykuł

Sóweczka (Glaucidium passerinum)

Sóweczka to niewielki ptak z rodziny puszczykowatych, występujący w Eurazji. Gatunek ten nie jest zagrożony.

Występowanie

Sóweczka zamieszkuje lasy północnej Europy, Azji, a także górzyste obszary Europy Środkowej i Zachodniej. W Polsce występuje głównie na Dolnym Śląsku, w Karpatach oraz w Puszczy Białowieskiej.

Podgatunki

Wyróżnia się dwa podgatunki:

  • G. passerinum passerinum – północna Eurazja i europejskie góry.
  • G. passerinum orientale – środkowa i wschodnia Syberia oraz Mandżuria.

Morfologia

Sóweczka jest najmniejszą sową w Europie, osiągając długość ciała około 18 cm i rozpiętość skrzydeł 35–45 cm. Samice są nieco większe. Ptak ma krępą sylwetkę z okrągłą głową oraz spłaszczonym tułowiem. Ubarwienie jest brązowe z białymi prążkami, a spód ciała jest biały z ciemnobrązowym plamkowaniem.

Głos

Dźwięki wydawane przez sóweczkę obejmują monotonne gwizdy samca oraz wysokie piski samicy. Ptaki odzywają się głównie o świcie i zmierzchu.

Zachowanie

Sóweczki są osiadłe, ale niektóre osobniki podejmują wędrówki w poszukiwaniu lepszych warunków. Ptaki te są aktywne głównie w dzień, przesiadując na czubkach drzew.

Środowisko

Preferują starodrzewy, zwłaszcza lasy iglaste. W okresie poza lęgowym występują w lasach mieszanych.

Pożywienie

Sóweczka poluje na małe ptaki i gryzonie, a także na większe owady i gady. W sezonie lęgowym dominują ptaki, natomiast zimą gryzonie.

Lęgi

Sóweczki wyprowadzają jeden lęg rocznie. Gniazda zakładają w dziuplach drzew, składając 4–5 jaj. Wysiadywanie trwa 26–28 dni.

Status i ochrona

Sóweczka jest uznawana za gatunek najmniejszej troski (LC) przez IUCN. W Polsce jest objęta ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. Liczebność populacji w Polsce w latach 2013–2018 szacowano na 1400–1800 par. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest niszczenie naturalnych siedlisk, zwłaszcza starych drzewostanów.