Caorle
Caorle to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Wenecja. W 2004 roku gminę zamieszkiwało 11 258 osób, co daje gęstość zaludnienia wynoszącą 74,6 os./km².
Historia
Caorle zostało założone w I wieku p.n.e. przez Rzymian pod nazwą Caprulae. W VII wieku miejsce to stało się biskupstwem, a w XI wieku zbudowano katedrę, zastępując wcześniejsze świątynie. W następnych wiekach Caorle stało się jednym z kluczowych miast Republiki Weneckiej. Po jej upadku miejscowość popadła w ruinę, a diecezja została przeniesiona do Chioggii w 1807 roku. Terytorium Caorle przyłączono do Patriarchatu Wenecji w 1818 roku. Obecnie funkcjonuje jako biskupstwo tytularne, jego biskupem od 1995 roku jest Polak Juliusz Janusz.
Od drugiej połowy XX wieku Caorle stało się popularnym miejscem turystycznym, a w latach 70. powstało miasteczko turystyczne Porto San Margherita, z portem jachtowym.
Zabytki
- Katedra św. Stefana z XI wieku, przebudowana w XVII wieku
- Kampanila katedralna z XI wieku w stylu romańskim, z czerwonej cegły
- Kościół della Risurrezione a Ca’ Cottoni z XVI wieku
- Kościół della Madonna dell’Angelo z XVIII wieku w stylu barokowym, nad brzegiem morza
Muzea
- Muzeum archeologiczne
- Muzeum katedralne (Museo del tesoro del Duomo di Caorle)
Podsumowanie
Caorle to miejscowość o bogatej historii, znana z pięknych zabytków i rozwiniętej turystyki. Dzięki swojemu dziedzictwu kulturowemu oraz atrakcyjnym miejscom, jest popularnym celem podróży.