„`html
Brzoza – wieś w Polsce
Brzoza to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Nowa Wieś Wielka. Położona jest na południowo-zachodnim skraju Puszczy Bydgoskiej, nad Notecią. Graniczy z wsią Przyłęki oraz Olimpin, a także z Puszczą Bydgoską.
Położenie i charakterystyka
Wieś znajduje się w obrębie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Przez Brzozę przebiega linia kolejowa nr 131 oraz droga krajowa nr 25, a także droga wojewódzka nr 256. Miejscowość charakteryzuje się rolniczą strukturą, obejmującą 147 ha gruntów ornych, 197 ha łąk, 49 ha pastwisk oraz 2706 ha lasów.
Infrastruktura i usługi
W Brzozie znajduje się kościół parafialny, przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Wzdłuż drogi krajowej funkcjonuje wiele lokalnych przedsiębiorstw oraz czterogwiazdkowy hotel. Miejscowość posiada także oczyszczalnię ścieków.
Szlaki turystyczne i aktywności lokalne
- Szlak turystyczny „Pałucki”, prowadzący do Gąsawy.
- Stowarzyszenie „Rowerowa Brzoza” organizujące rajdy rowerowe.
- Klub Sportowy „Brzoza”.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich
Pomnik odsłonięty w 2012 roku upamiętnia 19 żołnierzy 1. Pułku Grenadierów Kujawskich poległych w 1919 roku. Pomnik składa się z dwóch ozdobionych kolumn oraz tablic z nazwiskami poległych.
Historia
Brzoza była wsią królewską, pierwsza wzmianka pochodzi z 1489 roku. W okresie zaborów wieś rozwijała się, zmieniając nazwę na Hopfengarten. W 1884 roku mieszkało tu 266 osób. W czasie I wojny światowej miała miejsce bitwa, w której zginęło wielu młodych żołnierzy. Po II wojnie światowej wieś dynamicznie się rozwijała, a w ostatnich latach wzrosła liczba mieszkańców i przedsiębiorstw.
Demografia i rozwój
W 1998 roku w Brzozie mieszkało 2065 osób, a w 2011 roku liczba ta wzrosła do 3149. W 2013 roku działało tu 427 podmiotów gospodarczych, a wieś wyróżniała się pod względem aktywności gospodarczej w gminie.
„`