„`html
Brzechów – wieś w województwie świętokrzyskim
Brzechów to wieś położona w Polsce, w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Daleszyce. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa kieleckiego. Wieś jest znana z niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego z Chęcin do Łagowa.
Toponimia
Nie ma jednoznacznych informacji dotyczących pochodzenia nazwy „Brzechów”. Może ona odnosić się do brzechwy, czyli drewnianej części strzały, lub do czasownika „brzechać”, oznaczającego dzisiaj „szczekać”.
Historia
Brzechów był wsią kościelną, należącą do kanoników kieleckich. W pierwszej wzmiance o wsi, pochodzącej z lat 1470-1480, Długosz opisuje ją jako zagospodarowaną i będącą uposażeniem kanonii brzechowskiej. Wówczas istniało sołectwo oraz 6 łanów kmiecych, a mieszkańcy byli zwolnieni z płacenia danin.
W XVI wieku wieś posiadała folwark kanoników kieleckich, a w XVIII wieku znajdowały się tu dwa drewniane budynki dworskie oraz 38 chat chłopskich. Na początku XIX wieku układ przestrzenny wsi uległ zmianie, a w 1827 roku Brzechów liczył 37 domów i 231 mieszkańców.
Podczas I wojny światowej, w 1915 roku, wieś odwiedził Józef Piłsudski. W dniach 2-3 listopada 1915 roku miały miejsce potyczki między batalionami Piłsudskiego a Rosjanami.
Związani ze wsią
- Stefan Sawa – mieszkaniec Brzechowa, pośmiertnie uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej. Zginął w 1944 roku, kiedy jego dom został podpalony przez partyzantów.
Edukacja
W Brzechowie znajduje się szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym.
„`