Brodowo – Wieś w Wielkopolsce
Brodowo (niem. Reichstedt) to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim, w gminie Środa Wielkopolska, przy drodze krajowej nr 11. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
Historia
W XIX wieku Brodowo było majętnością rycerską, należącą do rodu Szołdrskich, herbu Dryja, którzy zgromadzili znaczny majątek, w tym pałac w Żegocinie. Właścicielem Brodowa od początku do połowy XIX wieku był hrabia Wiktor Szołdrski, honorowy członek Średzkiego Bractwa Kurkowego.
W 1908 roku majątek przeszedł w ręce rodziny Wize, w tym Aleksandry i Elżbiety Wize oraz Witolda Józefa Wize, który zginął w katastrofie lotniczej. Ostatnimi właścicielami byli Tadeusz Marian Filip Wize i jego żona Józefa Jarmułt Mlicka – Wize.
Podczas II wojny światowej, wieś została przemianowana przez Niemców na Reichstedt. Po wojnie dobra przejął Skarb Państwa Polskiego. W dworku urządzono hotel i restaurację.
Obiekty i infrastruktura
Brodowo jest największą miejscowością w gminie Środa Wielkopolska, zlokalizowaną w niej szkołą podstawową (filia Starkówiec Piątkowski) przy ul. Szkolnej 1.
Podsumowanie
Brodowo to wieś z bogatą historią i znaczącym dziedzictwem kulturowym, która obecnie łączy tradycję z nowoczesnością, oferując mieszkańcom oraz turystom różnorodne usługi.