Bracia Grimm
Bracia Grimm, Wilhelm Karl Grimm (1786–1859) i Jacob Ludwig Karl Grimm (1785–1863), to znani niemieccy pisarze i uczeni, autorzy słynnych Baśni braci Grimm. Większość swoich dzieł tworzyli wspólnie, a ich bliska współpraca była nieodłącznym elementem ich życia zawodowego. Jacob w liście do Wilhelma wyraził głęboką więź, mówiąc, że rozdzielenie mogłoby go zasmucić.
Twórczość
Obaj bracia byli członkami Akademii Nauk w Berlinie i specjalizowali się w językoznawstwie. Ich najważniejszym dziełem naukowym jest Słownik niemiecki (Deutsches Wörterbuch), którego publikację rozpoczęli w 1852 roku. Prace nad tym dziełem kontynuowano przez wiele pokoleń, a ostatni tom ukazał się w 1961 roku.
Najbardziej znanym osiągnięciem braci Grimm jest zbiór baśni, które opracowali w oparciu o badania nad mitami i opowieściami ludowymi. Baśnie braci Grimm zyskały ogromną popularność i zostały przetłumaczone na wiele języków. W swoich opowieściach bracia dążyli do ukazania pierwotnych motywów baśniowych, co często wiązało się z obecnością okrucieństwa. Jednak w tych historiach dominowało prawo moralne, w którym dobro zawsze zwycięża nad złem.
Galeria
- Pomnik braci Grimmów w Hanau
- Grobowiec braci Grimmów w Berlinie
- Portrety Wilhelma i Jakoba Grimmów
Bibliografia
- Pisarze świata. Słownik encyklopedyczny, wyd. PWN, 1999.
- Tadeusz Januszewski: Słownik pisarzy i lektur dla szkół podstawowych, wyd. Delta.
- Katarzyna Grzywka: Od lasu po góry, od domu po grób … Polska i niemiecka bajka ludowa ze zbiorów Oskara Kolberga i braci Grimm. Warszawa: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, 2005.