Strzepcz – wieś kaszubska
Strzepcz (kaszubska nazwa: Strzépcz) to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Linia. Znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim, w pobliżu jeziora Strzepcz oraz kompleksu Lasów Mirachowskich, w obszarze chronionego krajobrazu Dolina Łeby.
Strzepcz stanowi siedzibę sołectwa, które obejmuje również Dargolewo, Głodnicę i Zielony Dwór. W miejscowości funkcjonuje parafia św. Marii Magdaleny, należąca do dekanatu Sierakowice w diecezji pelplińskiej. Miejscowość była wspomniana w poemacie Hieronima Derdowskiego.
Historia
Wieś została po raz pierwszy wzmiankowana 11 czerwca 1314 roku jako Scherpzig. Nazwa Strzepcz pojawiła się w dokumentach w 1534 roku. W okolicy odkryto liczne popielnice grobowe, a od 1594 roku odbywały się tu sejmiki powiatu mirachowskiego.
W 1757 roku przy kościele powstał szpital dla ubogich, który został zniszczony po II wojnie światowej. W końcu XIX wieku wieś liczyła 506 mieszkańców i obejmowała 1045 ha, a wówczas istniało 61 domów. Szkoła powstała pod koniec XIX wieku.
W czasach zaboru pruskiego wieś nosiła nazwę niemiecką Strepsch. Podczas II wojny światowej zmieniono ją na Streep. W okresie okupacji miały miejsce represje wobec ludności wspierającej partyzantów, a na cmentarzu znajdują się groby 80 ofiar obozu Stutthof.
Aktualności i usługi
W Strzepczu znajduje się Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych. Wieś obsługiwana jest przez linie autobusowe PKS Gdynia, które zapewniają dojazd do Wejherowa i Lęborka. Do sierpnia 2012 roku funkcjonowało tu Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące, które przekształcono w ośrodek rehabilitacyjny.
Obchody i atrakcje
W 2013 roku Strzepcz obchodził 700-lecie istnienia. Miejscowość jest także znana z jednej z figur na szlaku turystycznym „Poczuj kaszubskiego ducha”, przedstawiającej kaszubskiego demona Grzenię.
Strzepcz to miejsce o bogatej historii i tradycji, które łączy lokalne dziedzictwo z nowoczesnymi usługami społecznymi.