Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bolid

Bolid – definicja i charakterystyka

Bolid to meteor o jasności większej niż -4m, znacznie jaśniejszy od Wenus. Zjawiska te są rzadkie, ponieważ wymagają przejścia przez atmosferę obiektu większego, często kilku- lub kilkunastocentymetrowego. W momencie, gdy taki obiekt wchodzi w atmosferę Ziemi z prędkością kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, jego powierzchnia nagrzewa się do kilku tysięcy stopni. Wzrost temperatury nie jest wynikiem tarcia, lecz sprężania powietrza przed czołem bolidu.

Reklama

Bolidy mogą emitować grom dźwiękowy, który pojawia się zazwyczaj kilka minut po ich zaobserwowaniu. Nie zawsze całkowicie się dezintegrują; ich części mogą spaść na Ziemię jako meteoryty. Bolidy często są związane z aktywnymi rojami meteorów, ale mogą występować również niespodziewanie.

Każde zjawisko bolidu dostarcza cennych informacji dla astronomów, dlatego powinny być dokładnie dokumentowane i zgłaszane do organizacji zajmujących się ich rejestracją, takich jak Pracownia Komet i Meteorów oraz International Meteor Organization. W Polsce regularne obserwacje bolidów prowadzi Polska Sieć Bolidowa, składająca się z ponad 30 stacji monitorujących niebo.

Reklama

Podział bolidów

Bolidy dzieli się na trzy grupy według jasności:

  • Bolidy – jasność powyżej -4m.
  • Bolidy dzienne – jasność powyżej -8m, widoczne w ciągu dnia.
  • Superbolidy – jasność powyżej -15m, jaśniejsze od Księżyca w pełni (-12,74m).

Często bolidom towarzyszą efekty akustyczne, takie jak grzmoty czy syki, które są wyjaśniane jako efekt fotoakustyczny.

Reklama

Linki zewnętrzne

Reklama