„`html
Biszcza
Biszcza, do 30 grudnia 1999 roku znana jako Biszcza Pierwsza, jest wsią położoną w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Biszcza. Leży na Płaskowyżu Tarnogrodzkim nad rzeką Łazowną. Jest największą miejscowością gminy, liczącą według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku 1876 mieszkańców.
Historia
Wieś powstała na przełomie XV i XVI wieku jako część starostwa krzeszowskiego. W 1588 roku została oddana Janowi Zamoyskiemu. W 1672 roku, podczas najazdu tatarskiego, miejscowość została spustoszona. Do XX wieku Biszcza była ośrodkiem dóbr ordynackich, a od 1 stycznia 1867 roku stała się stolicą gminy w powiecie biłgorajskim. Podczas II wojny światowej wieś doświadczyła tragicznych wydarzeń, w tym wymordowania lokalnych Żydów.
Wspólnoty wyznaniowe
- Kościół rzymskokatolicki – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Świadkowie Jehowy – zbór Biszcza
Znane osoby
W Biszczy urodziła się Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski od 2007 roku oraz wielokrotny wójt gminy Biszcza.
Infrastruktura i kultura
Miejscowość składa się z dwóch części: Biszczy-Osiedla i Biszczy-Kolonii, oraz Biszczy-Trzeciej, zwanej Kopytkiem. W Biszczy znajdują się Gminny Ośrodek Zdrowia, poczta, przedszkole, szkoła podstawowa oraz Gminny Ośrodek Kultury, który prowadzi zespół śpiewaczy Rutyna. Miejscowy sport reprezentuje drużyna piłkarska Albatros.
Zabytki i turystyka
Głównym zabytkiem jest kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa z 1912 roku, wcześniej cerkiew prawosławna. W miejscowości znajduje się także pomnik ku czci legionistów poległych w wojnie polsko-bolszewickiej oraz prywatne muzeum militariów. Okolice Biszczy sprzyjają turystyce wypoczynkowej, jednak wieś nie dysponuje bazą noclegową.
Szlaki turystyczne
Przez Biszczę prowadzi rowerowy Szlak im. Józefa Złotkiewicza.
Osoby związane z miejscowością
- Stanisław Koniecpolski – ułożył tutaj swój drugi testament
Linki zewnętrzne
„`